Situata në Ballkan, opozita greke
kërkon interpelance me Kotzias

Situata në Ballkan, opozita greke<br />kërkon interpelance me Kotzias
GREQI-18 deputete të partisë opozitare ne Greqi, “Demokracia e Re”, kanë kërkuar interpelancë me ministrin e Jashtëm Nikos Kotzias në Parlamentin grek, në lidhje me deklaratat e bëra nga ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos për ngjarjet e fundit në Shqipëri dhe Maqedoni, gjatë një interviste te fundit në kanalin televiziv “SKAI”.
 
Në letrën e firmosur nga 18 deputetet drejtuar Kuvendit, theksohet se Kamenos, njëkohësisht kryetar i partisë “Greket e Pavarur” ka shprehur disa pikëpamje në lidhje me zhvillimet e fundit në Ballkan, që sipas ligjvënësve të opozitës, bien ndesh me parimet e politikes së jashtme të Greqisë.

Deputetet konservatore ndalen në veçanti në tre qëndrime të Kamenos, për të cilat kërkojnë saktësim nga ana e ministrit të jashtëm.

Garanci për Perëndimin është krijimi i një harku kristiano-ortodoks në rajon. Në Shkup është mëse e qartë se shumica e popullsisë janë shqiptarë.
 
Të mos pranohet fjala “Maqedoni” në emërtimin e ri të fqinjit verior të Greqisë. Deputetët opozitarë kërkojnë që në kushtet e zhvillimeve të fundit në Ballkan, politika e jashtme greke duhet të shërbejë si stabilizuese dhe jo për t’i hedhur benzinë zjarrit.

Redaksia Online
B.B/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg