S'ka Botëror për Maqedoninë e Veriut, Portugalia dhe Polonia presin biletën për në Katar! Trishtim për Kolumbinë dhe Kilin

Portugalia dhe Polonia janë dy kombëtaret e fundit europiane që kanë siguruar kualifikimin për në Botërorin e Katarit, që nis me 21 nëntor dhe përfundon me 18 dhjetor. ‘Luzitanët’ ku bën pjesë edhe Cristiano Ronaldo fituan 2-0 ndeshjen ‘play-off’ kundër Maqedonisë së Veriut. Në Do Dragao të Portos të dy golat u realizuan nga Bruno Fernandes nga një në secilën pjesë. Në fund pati mërzi te Maqedonia e Veriut, pasi ishte vetëm një hap larg kualifikimit historik pas suksesit heroik me Italinë.

Ndërkohë Polonia e Leëandoëskit ia doli me të njëjtin rezultat 2-0 kundër Suedisë së Ibrahimovic, i cili humbi shansin për Botërorin e fundit në karrierë. Në stadiumin kombëtar të Polonisë realizoi fillimisht Leëandoëski dhe më pas Zielinski.

Deri më tani janë 12 ekipe të kualifikuara nga Europa, ndërsa Uellsi është në pritje të ndeshjes Ukrainë-Skoci për të zhvilluar play-offin final, që të jep mundësinë e biletës për në Katar.

Sakaq kanë përfunduar kualifikueset edhe në Amerikën e Jugut ku përveç Brazilit, Argjentinës, Uruguajit ka prerë biletën edhe Ekuadori, ndërsa Peruja ka shkuar në ‘play-off’. Jashtë kanë mbetur dy kombëtare si Kili dhe Kolumbia, që kanë një organikë të pasur futbollistësh.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?



×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: 0.58% e banorëve mbi 18 vjeç janë minoritarë grekë

Zaloshnja: 0.58% e banorëve mbi 18 vjeç janë minoritarë grekë