Skandali i Partygate në Britaninë e Madhe, Boris Johnson e pranon: Kam mashtruar deputetët, por jo me qëllim

Skandali i Partygate në Britaninë e Madhe, Boris Johnson e pranon: Kam mashtruar deputetët, por jo me qëllim

Kryeministri britanik, Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Boris Johnson ka pranuar sot se ka mashtruar Parlamentin britanik lidhur me partitë që thyen rregullat e Covid-it në Downing Street, por mohoi se e bëri atë me qëllim.

Ish-kryeministri ka publikuar një mbrojtje prej 52 faqesh për veprimet e tij përpara një debati me deputetët të mërkurën. Në të, ai thotë se garancitë e tij për deputetët se rregullat e bllokimit ishin ndjekur u bënë me "mirëbesim". Johnson përballet me pezullimin apo edhe përjashtimin nga Parlamenti, nëse deputetët vendosin se ai i ka mashtruar qëllimisht. Një grup që përfaqësonte familjet e viktimave të Covid tha se pretendimi i tij se kishte vepruar në mirëbesim ishte "i pështirë" dhe ishte "e qartë" se ai me qëllim mashtronte deputetët.

Komiteti i privilegjeve pritet ta pyesë atë për disa orë të mërkurën në një seancë dëgjimore televizive.

Komiteti, i kryesuar nga deputetja veterane laburiste Harriet Harman, por me një shumicë konservatore, ka thënë më parë se zoti Johnson mund të ketë mashtruar Parlamentin në shumë raste.

Ai gjithashtu thotë se ka prova që "sugjerojnë fuqishëm" thyerja e rregullave të Covid në Downing Street do të kishte qenë "e dukshme" për kryeministrin e atëhershëm.

Në dokumentin e tij të mbrojtjes, të përgatitur nga ekipi i tij ligjor i financuar nga taksapaguesit, i kryesuar nga avokati kryesor Lord Pannick KC, Johnson thotë se ai nuk kishte mashtruar "me dashje ose pamatur" deputetët dhe "nuk do ta kishte ëndërruar kurrë ta bënte këtë".

Ai tha se pranoi garancitë që i dha Commons në disa raste pasi u shfaq skandali Partygate në fund të vitit 2021 se rregullat ishin ndjekur kishin rezultuar të gabuara.

Një hetim nga zyrtarja e lartë Sue Grey më vonë zbuloi se kishte ndodhur një shkelje e gjerë e rregullave dhe zoti Johnson ishte në mesin e 83 personave të gjobitur nga policia për pjesëmarrje në ngjarje të shkeljes së ligjit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Siguroi mjetet e autorëve për atentatin në Don Bosko, Nikoll Sherrniku ‘ushtar’ i Ervis Martinajt, ishte mik i ngushtë me nipin e tij

Siguroi mjetet e autorëve për atentatin në Don Bosko, Nikoll Sherrniku ‘ushtar’ i Ervis Martinajt, ishte mik i ngushtë me nipin e tij