Skandali / Si Duka ndryshoi statutin për të penguar ikona si Tare, Hasi, Vata që të kandidojnë përballë tij

Ndryshimi i statutit të FSHF-së me modifikime të rëndësishme në pikat e saj sa u përket kandidaturave për poziconet drejtuese si presidenti apo anëtari i Komitetit Ekzekutiv, penalizon ndjeshëm pjesëmarrjen në garë të disa prej ikonave të futbollit të vendit tonë të cilët kanë ushtruar dhe ushtrojnë aktivitetin e tyre të përditshëm sportiv jashtë territorit të Shqipëtisë. Me ndryshimin e ri në statut, Duka ia bën të pamundur një emri si Igli Tare, Besnik Hasi, Rudi Vata, Foto Strakosha që të garojë për president apo për anëtar të Komitetit Ekzekutiv.

Veçanërisht emri i Tares qarkullon prej vitesh në ambientet futbollistike dhe para çdo lloj Asambleje Zgjedhoire, ai ka qenë shpesh shqetësimi më i madh i kreut të institucionit të futbollit, duke pasur parasysh se aftësitë drejtuese të ish-sulmuesit të Kombëtares janë të njohura botërisht.

Për të garantuar pozitat e tij, Duka ka vendosur që të bëjë një modifikim të statutit të FSHF, duke ndryshuar një pike të tij. Kështu, nga “Të jetë shtetas shqiptar dhe të banojë në Shqipëri”, pika e statutit është bërë “Të jetë shtetas shqiptar me banim të përhershëm në Shqipëri”.

Në këtë mënyrë, një emër si Tare, Hasi, Vata apo Strakosha,  që jetojnë jashtë Shqipërisë, do ta kishin të pamundur të garonin për një nga postet drejtuese në FSHF, edhe pse janë nga personat më kualifikuar për ta bërë një gjë të tillë. Gjithçka për të garantuar që Duka të vazhdojë të qëndrojë i palëkundur në kolltukun e pushtetit, mundësisht pa garë.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 07/02/2022 02:18

  Sportiste te shkelqyer /me banim te perhershem/ne Shqiperi ka plot,por do te ishte me mire te kishit thene qe Duka ka bere manipulime te atilla,ku me ligjet e FSHF,ku me presione e shantazhe,ku me marifete e ku me /blerje/,sa qe nuk ka lene me vend per rivale,as per ata qe jetojne jashte,as per ata qe jetojne ne Shqiperi.Te tjeret jane ose frikacake,ose te pafuqishem,ose rrine ngrohte ne xhepin e Dukes.Puna eshte, kush do te jete ai kurajoz, qe do t'ia heqe karrigen nga poshte ketij sulltani te veteshpallur,kjo eshte ceshtja.

  Përgjigju
  • medina: 07/02/2022 10:23

   Erion Veliaj

 • Makiwa71: 06/02/2022 18:30

  Shof foton e Tares me sahat të shtrenjtë në dorë.sigurisht që ka pas lek me e ble,po habitem se si nuk ja kam hek prej dore ndonjë grabitës.se ka boll prej tyre.

  Përgjigju
 • xXx: 06/02/2022 14:43

  Duka është një mollopuf,pasqyra e kohës që po jetojmë...Koha kur kemi si modele hajdutin,gënjeshtarin,mashtrusin e të pabesin...

  Përgjigju
 • Liku: 06/02/2022 12:51

  Vata ka garuar per postin e presidentit dhe nuk fitoi asnje vote

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës