Skema e Ligës së Kombëve, Shqipëria thuajse e kualifikuar për play-off' të 'Euro 2024'

E ardhmja duket optimiste për kombëtaren kuqezi të drejtuar nga Reja. Kjo pasi Liga e Kombeve pritet që rezervojë një biletë për Shqipërinë në Europianin 2024.

Nga kualifikueset do të shkojnë direkt në Europian 20 kombëtare, vendi i parë dhe i dytë në secilin grup nga 10 që janë gjithsej, ndërsa 4 përfaqësuese të tjera nga ‘play-offet’ e Ligës së Kombeve. Sipas të gjitha gjasave 16 nga 20 këto kombëtare do të jenë në Ligën A të Ligës së Kombeve dhe për rrjedhojë katër skuadrat e tjera do jenë nga vendet e para të katër grupeve në Ligën B të Ligës së Kombeve.

Pikërisht në Ligën B, grupi i 2 bën pjesë edhe Shqipëria. Si të mos mjaftojë kaq nga Liga e Kombeve shkojnë edhe 4 skuadra me ‘play-off’, që në këtë rast i bie të jenë edhe vendet e dyta të katër grupeve në Ligën B. Shqipëria në Ligën e Kombeve është e shortuar në grup me Islandën, Izraelin dhe Rusinë, por kjo e fundit mbetet e pezulluar nga UEFA dhe FIFA.

Ne.k./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

SHBA: Disa kompani do të paguajnë udhëtimet e stafit për aborte