Skena “lufte” në Turqi pas shkarkimit të tre bashkiakëve kurdë (FOTO)

Skena “lufte” në Turqi pas shkarkimit të tre bashkiakëve kurdë (FOTO)

Policia turke ka shpërndarë me gaz lotsjellës dhe ujë me presion, demostratat në juglindje të Turqisë, organizuar nga Partia Demokratike Pro-Kurde e Popullit (HDP), për të kundërshtuar dëbimin e tre kryetarëve kurdë pesë muaj pas zgjedhjes së tyre.

Qeveria zëvendësoi tre kryetarët e bashkive që u zgjodhën nga Partia Demokratike Pro-Kurde e Popullit duke emëruar në vend të tyre zyrtarë të tjerë, pasi sipas Ministrit të brendshëm të Turqisë, tre kryetarët e bashkive të Dijarbakir, Mardin dhe Van akuzohen për krime të ndryshme, përfshirë përfshirjen në një organizatë terroriste dhe përhapjen e propagandës terroriste.

Më shumë se 400 persona u arrestuan gjithashtu si pjesë e hetimeve kundër terrorizmit.

Përmes një deklarate, këshilli ekzekutiv i Partisë Demokratike Pro-Kurde e Popullit tha se “Ky është një grusht shteti i ri dhe i qartë politik. Është një qëndrim i qartë dhe armiqësor kundër vullnetit politik të popullit kurd"

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?



×

Lajmi i fundit

Tragjedia në SHBA, momenti kur policia vret sulmuesen në shkollë! Kishte fshehur 7 armë në shtëpinë e prindërve

Tragjedia në SHBA, momenti kur policia vret sulmuesen në shkollë! Kishte fshehur 7 armë në shtëpinë e prindërve