Social-demokratët kroatë mbështesin PS-në: Forcë  reformatore për vendin, Shqipëria e meriton integrimin

1582911931_thumbnail61c8231607f14027b509e12c07edb236.jpg

Presidentit i Partisë Social-Demokrate kroate, Davor Bernardić, i ftuar në punimet e Kongresit të Partisë Socialiste, vlerësoi punën e bërë deri më tani nga mazhoranca socialiste në reformimin e vendit duke e bërë një vend të denjë për të qenë anëtar në Bashkimin Europian. Gjatë takimit që zhvilloi me Sekretarin e Përgjithshëm të PS, Taulant Balla, Bernardić tha se Kroacia mbështet integrimin e Shqipërisë në BE dhe u shpreh optimist për hapjen  e negociatave.

'Nën lidershipin e partisë suaj dhe të mikut tone, Edi Rama, vendi juaj po transformohet në një vend të zhvilluar dhe europian social-demokrat. Ne ju shohim si reformatorët e vërtetë të vendit tuaj. Jemi këtu për t’ju dhënë mbështetjen tonë në integrimin e vendit tuaj drejt Bashkimit Europian.  Ne shpresojmë se shumë shpejt do të kemi një datë për hapjen e negociatave më Shqipërinë, sepse Shqipëria meriton të jetë një vend anëtar i Bashkimit Europian. Ne si parti social-demokrate në Kroaci e mbështesim integrimin e Shqipërisë', tha Bernardić.

Gjatë takimit, numri dy i PS, vlerësoi bashkëpunimin e shkëlqyer mes dy partive dhe në mënyrë të veçantë mbështetjen që social-demokratët kroatë kanë dhënë në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Të pranishëm në takim ishin dhe Teuta Vodo, Sekretare për Marrëdhëniet me Jashtë në PS, si dhe Ervin Bushati, bashkëkryetar i PS Tiranë.


Lajmi kryesor:

Piedestali i Gruas në Kongresin e PS! Rama batuta: Kush ju cenon jepini dajak! Një bashkëkryetare në çdo organizatë


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Meta mesazh në Ditën e Paqes: Sot kujtojmë dëshmorët që ranë në misione ushtarake jashtë vendit, Shqipëria vijon me dinjitet ruajtjen e sigurisë në botë