Soçi-Rusi/ Lukashenko takohet me Putin, kërkon mbështetje nga Kremlini

Soçi-Rusi/ Lukashenko takohet me Putin, kërkon mbështetje nga Kremlini

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua sot në qytetit rus të Soçit, në brigjet e Detit të Zi, me homologun rus Vladimir Putin.

Sipas Kremlinit, Rusia ka rëndë dakord t’i jap Bjellorusisë një hua prej 1,5 miliard dollarësh

Në takimin e tyre të parë qëkurse Lukashenko u rizgjodh president përmes një procesi që sipas opozitës ishte i manipuluar, bjellorusi kërkoi mbështetje për të dhe qeverinë, teksa në vend prej më shumë se 1 muaji po zhvillohen protesta ku kërkohet dorëheqja e Lukashenkos dhe zgjedhje të reja

Ndërkohë në Gjenevë, shefja e Këshillit të OKB-së për të Drejtave të Njeriut sot se akuzat për torturë gjatë protestave kundër rizgjedhjes Lukashenko, duhet të hetohen.

Të paktën 100 mijë qytetarë dolën rrugëve të kryeqytetit Minsk të dielën, në njërën nga demonstratat më të mëdha që nga zgjedhjet e kontestuara të 9 gushtit. Policia njoftoi arrestimin e më shumë se 400 protestuesve në Minsk.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit