SPECIALE/ Jetët e shuara në 50 sekondat tragjike të 26 nëntorit...Histori njerëzore nën rrënoja (VIDEO)

Teksa i afrohemi fundit të një 2020-te të vështirë, mëngjesi i hershëm i 26 nëntorit na rikthen te përjetimet e 50 sekondave të një viti më parë që ndryshuan rrënjësisht jetën e mijëra shqiptarëve.

Lajmi tragjik për një gjyshe të shuar nën rrënojat e palleteve të Thumanës shënoi vetëm pikënisjen e një kalvari të gjatë raportimesh  për jetë të humbura, të plagosura e mijëra familje të mbetura në qiell të hapur.

Vëmendja ishte e gjitha në Thumanë dhe Durrës, qw rënkonin nën rrënojat e dhjetra shtëpive e pallateve të shembura. Ende pa mbërritur forcat civile, zjarrëfikësit dhe grupet e shpëtimit, ishin banorët ata të cilët gërmuan të parët me thonj. Askush prej nesh nuk harron heroin e parë, Astrit Kolë Vlashi i cili nxori të gjallë 2 gra, një fëmijë dhe një burrë në Thumanë.

Por shpëtimi i këtyre personave do ishte ndër lajmet e pakta të mira që do vinte nga Thumana. Familja e parë që u shua ishte familja Greku. Burrë e grua, Pëllumb dhe Çelike u nxorën  të pajetë nga rrënojat, djali i tyre Saimiri ndërroi jetën në spital.

Bilanci nuk mund të ishte më shumë tragjik për familjen Cara, 7 jetë të humbura, mes tyre Almiri 26 vjec, që ndërroi jetë në krahët e të fejuarës së tij Stela, Erisa 25 vjece, vëllai i saj Hasani, 18 vjeç dhe Sadajana 21 vjece.

Fytyrën e Drita Cakonit e pamë për herë të parë në pashaportën e saj, të cilën e mbante në dorë daja që e kërkonte te Spitali i Traumës. 15 vjecarja nuk u nxorr e gjallë nga pallati i shkatërruar. Orëve të gjata nuk u mbijetoi as babai i saj, Kastriot Cakoni. Alesion 10-vjecar, e shpëtoi guximi dhe dëshira për jetën teksa u hodh nga dritarja e katit të pestë.

Nëntori i vitit 2019 e bën të paharrueshme imazhin e Dienës dhe Esielës, nënë e bijë që nuk ia dolën dot, Esiela 8-vjecare nga forca e betonit dhe Diena nga humbja e vajzës së saj. 30-vjecarja ndenji 12 orë e përqafuar me të bijën poshtë rrënojave dhe nuk donte të dilte nga aty pasi vajza e saj kishte ndërruar jetë.  E sikur të mos mjatonte, Diena humbi dhe nënën e saj, ndërsa 5 vite më parë kishte humbur bashkëshortin, piktorin Dorian Karanxha.

Lëkundjet e fuqishme të 26 nëntorit 2019, nuk kursyen asnjë prej pjesëtareve të familjes Reci. Ata jetonin në lagjen 18 të qytetit bregdetar, në një pallat 6-katësh, që u shemb i gjithë. Të katër pjesëtarët e familjes, Eduard Reçi, 54 vjeç, bashkëshortja Dolora Reçi, 49, si dhe dy fëmijët, Kristi 25 vjeçe dhe Klaus 21, u nxorën nga gërmadhat pa shenja jete.

Sytë e gjithë shqiptarisë u kthyen nga vila e familjes Lala në zonën e ish-kënetës në Durrës, aty ku në kërkimet tre ditore nën rrënoja ende rrinte zgjuar shpresa për të mbijetuar. 8 anëtarë dolën të pajetë, mes tyre dy binjakë 2-vjecarë. 

Një lavatriçe shpëtoi mrekullisht të vetmin që doli gjallë nga rrënojat, Ramë Lalën 19-vjeçar.

Askush nuk e harron Kristjan Precin, 26 vjecarin që i shpëtoi tërmetit por jo vdekjes. I sapo dalë nga burgu për një arrestim të padrejtë siç avokati shprehej, ai i shpëtoi me lëndime të vogla pas lëkundjes 6.4 ballë, por ndërroi jetë pasi makina që e shoqëronte për në spital doli nga rruga.

Lëkundjet e tërmetit rezultuan fatale për dy vëllezërit kosovarë, Shemsedin  dhe Isa Abazi. Tërmeti i së martës në 03:54 i zuri në gjumë në dhomën e hotelit në Durrës, teksa pas orësh të tëra u nxorën të pajetë nga ekipet e kërkim-shpëtimit.

Shumë u kritikuan, e shumë thanë se nuk kishin pajisje, por heronjtë e vërtetë ishin ata. Zjarrfikës, efektivë policie, të ushtrisë e ekipeve të emergjencës dhe nga shumë vende të huaja, që lanë pas familjet e tyre e rrezikuan jetën për misionin fisnik që ata kanë zgjedhur: shpëtimin e jetëve.

1 vit nga tragjedia që mori 51 jetë, mësimin më të rëndësishëm na e dhanë ata që humbën të shtrenjtët e tyre por ia dolën ti gëzoheshin sërish jetës. Një prej tyre është Almir Cara i cili nuk u dha lamturinë 7 familjarëve të tij, por jeton për ta duke treguar forcën më të madhe njerëzore.

Alesio Cakoni dhe Aurel Lala, do mbahen gjithmonë mend si dyshja trimufuese e 26 nëntorit tragjik të 2019-ës.

Arben Cara është shef i repartit zjarrfikës të stacionit numër 3 në Tiranë. Ai kaloi sprovën më të dhimbshme që një njeri mund të përjetojë, të nxjerrë nga rrënojat familjarët e pajetë.

Dhimbja mbeti e freskët për shumë gjatë. Javë pas lëkundjeve të 26 nëntorit në Durrës e Thumanë shihje vec njerëz me lot në sy, duar nën rrënoja që kërkonin tëshpëtonin kujtimet e fundit.

Sot, ajo çka ka mbetur është hija e atyre godinave që dikur mbusheshin me zërat e familjarëve dhe zhurma e makinerive të cilat po përpiqen të rindërtojnë e të kthejnë normalitetin, por kurrë më njësoj.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ajo: 26/11/2020 22:28

  Zoti u dhente force gjithe atyre qe humben familjet ate dite , ose njerezit e dashur. Vetem ata e dine si ndihen askush tjeter. Shteti nese si ka ndihmuar me shtepi dhe pune turp. Forca Edi Rama tregoje veten se te votuam

  Përgjigju
 • Durrsaku: 26/11/2020 15:32

  NUK KALOHET DHIMBJA O EDI RAMA ME PERQAFIME APO ME TAKIME FUTBOLLISTASH,,DUHET TE NDERTOSH SHTEPI TE BUKURA ME PLANIMETRI MODERNE ,,QE TE FUTEN NJEREZIT NE SHTEPI...NDRYSHE ATO VOTA I KE KUNDER...

  Përgjigju
 • Bashkevuajtesi: 26/11/2020 15:07

  Dhe ne qe nuk humbem njerez te dashur na duket sikur te gjithe keta qe nuk ja dolen ishin njerezit tane. Lot, dalin natyrshem, jemi kaq te keqtrajtuar, shtypur e perdhosur nga qeverite tona. Kaq pak njerez, sa shume dhimbje. Tani edhe rindertimin do e perdorin si arritje ne zgjedhjet e Prillit duke na treguar sesa te "zote" ishin e ja dolen. Ne fakt edhe kjo qeveri tregoi sesa e pangopur eshte dhe ben show ne kurriz te gjithe viktimave. Ishte po kjo qeveri qe gjoja me vleresimet e eksperteve la ato familje ne banesat qe u kthyen ne mort per ta. Perpiqen te na hedhin hi syve se eshte faji i qeverive te meparshme per ndertimet pa leje, pa urbanistike, e ka studime gjeologjike kur ne fakt duhet te shohin punen e tyre te lodhur qe kane bere. Kemi 30 vjet vetem vuajtje dhe PADREJTESI. Termeti duhet te kishte zene ata 140 deputet ne Kuvend e jo njerez te pafajshem qe do dite e gdhinin e ngrysnin me sacrifice te madhe. Te prehen te qete te gjithe, ata qe mbijetuan shpresoj te gjejne motivin per ti dhene jetes se tyre nje kuptim.

  Përgjigju
 • Viktime. Nga termeti: 26/11/2020 14:55

  ME CDO KUSHT ME 25 PRILL DUHET LARGIMI I KESAJ QEVERIE MASHTRUESE DHE TI HAPET SHPRESA E TE DEMTUARVE NGA TERMETI ME NJE QEVERI TJETER QE NE CDO DREJTIM DO JETE ME E MIRE SE QEVERIA MASHTRIMIT RAMA

  Përgjigju
  • Ai cuni: 26/11/2020 16:23

   Ik mer rrot k...i kush o shpresa me ilir hajdut fshatari, sali sytopja i vdekur i pakallur apo dr monika me lolo lulin

 • Sa keq: 26/11/2020 09:15

  Po si ste vjen turp o kryeminister hajdut, duket puna cfare bere per 1 vit, e kane nen lekure stresin njerezit vete cfare po heqin ndaj keto tituj lajmesh nuk ta zbardhin dot faqen. Je i zi, e kjo duket edhe kujt ja ke lene menaxhimin e parave te miqve te shqiperise, ja ke lene kryehajdutit tend. Sa keq ka per te shkruar historia per ty as ne enderren me te keqe nuk e imagjinon dot

  Përgjigju
 • Bes: 26/11/2020 09:06

  VRASES ke vrar familjet e thumanes dhe ti je pergjegj i drejt perdrejt per ato vdekje instituti urbanistikes i kishte nxjer te pa banushme ato pallate. Po mos kishe vjedh sic vjedh ato familje do ishin gjall.

  Përgjigju
 • Ggg: 26/11/2020 08:15

  E cfare do thote??? Apo qe e mbajten premtimin dhe i rindertuan shtepite.... cfare genjeshtari....

  Përgjigju
  • Anonimous: 26/11/2020 09:13

   Shpit po ndertohen dhe jan duke u rindertu madje disa persona dhe kan perfitu nga termeti duke ri ndertuar shpiat e vjtra ku faktikisht nuk kan banuar por kan deklaruar sikur banojn aty.!

 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Berisha nga Tropoja: Kur mësova se u shpalla 'Non Grata' mendova që t'i kërkoja ndihmë miqve të mi që i kam në të gjitha nivelet dhe partitë që ta hiqja si vendim