Sot 4 vite nga tërmeti tragjik i mëngjesit të 26 nëntorit! 51 shqiptarë humbën jetën dhe 1 mijë të tjerë u plagosën

Sot 4 vite nga tërmeti tragjik i mëngjesit të 26 nëntorit! 51 shqiptarë humbën jetën dhe 1 mijë të tjerë u plagosën

Sot mbushen plot 4 vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit  i vitit 2019 që goditi vendin në orët e para të mëngjesit dhe shkaktoi 51 viktima dhe mbi 1 mijë persona të plagosur.  

Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë shkaktoi dëme shumë të mëdha materiale dhe shembjen e qindra banesave banorë në disa qytete si Durrës, Fushë-Krujë, Laç, Lezhë dhe Tiranë, ndërkohë që ende sot ka banorë që nuk janë sistemuar nëpër banesa.

Të dhënat shkencore nga Instituti i Gjeoshkencës treguan se tërmeti i datës 26 nëntor 2019 me magnitudë 6.4 ishte ndjerë  9 ballë në Hamallaj, Jube dhe Rrushkull, 8-9 ballë në Durrësi, Sukth dhe në Kuraten. Lëkundjet e forta sizmike sollën edhe shumë panik në të gjithë vendin, jo vetëm në atë ditë por edhe për muajt më pas, duke sjellë panik për shumë qytetarë shqiptarë.

Shumë shtete u solidarizuan me Shqipërinë pas ngjarjes tragjike duke shprehur këtë nëpërmjet ndihmave të shumta humanitare dhe financiare, si dhe duke sjellë forcat e kërkim shpëtimit të cilët luftuan për nxjerrjen e trupave të viktimave nga gërmadhat.

Sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar vetëm disa foto nga Thumana e cila ishte një prej zonave më të shkatërruara nga tërmeti i fuqishëm. Në fotoalbumin e publikuar, shihet sesi zona e Thumanës është shndërruar totalisht nga çfarë ishte pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:03
Katër vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, Rama publikon foto nga Thumana e rindërtuar

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar sot tërmetin tragjik të 4 viteve më parë që u mori jetën 51 personave. Nëpërmjet një postimi të bërë në facebook, Rama ka postuar foto nga rindërtimi i disa lagjeve të Thumanës, një prej zonave pothuajse të shkatërruara totalisht nga tërmeti.

Për rindërtimin e apartamenteve dhe banesave private në Thumanë u përdorën fonde të mbledhura nga bamirësia e shqiptarëve dhe gjithashtu nga fondi i rindërtimit të caktuar nga qeveria.

"Ti nuk do jesh kurrë vetëm. Thumanë 23 nëntor 2023"- shkruan Rama. 

 

B.V/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Drejtori u pezullua se legalizoi pallatin me 4 kate pa leje, ja kush e merr drejtimin e Kadastrës së Lezhës

Drejtori u pezullua se legalizoi pallatin me 4 kate pa leje, ja kush e merr drejtimin e Kadastrës së Lezhës