Spageti me rikota, kaperi dhe limon nga zonja Albana

Spageti me rikota, kaperi dhe limon

Përbërësit:

  • 300 gr spageti
  • 200 gr rikota
  • 50 gr kaperi
  • Lëkura e 1/2 limoni
  • Vaj ulliri ekstra i virgjër
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim makaronat spageti të ziejnë në ujë të bollshëm me kripë.

Kur spagetit të jenë gati, i kullojmë dhe i lëmë të ftohen në një enë me ujë dhe akull. Marrim një gotë mikseri dhe në të vendosim gjizën /rikotën, kaperin dhe lëkurën e limonit. Përziejmë të gjithë përbërësit me një blender dhe hedhim ngadalë vajin e ullirit ekstra të virgjër. Pasi makaronat të jenë ftohur i kullojmë dhe i përziejmë me rikotën që sapo kemi përgatitur, pak kripë dhe piper të freskët.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Beogradi tha se Kosova nuk i lejoi të marrin pjesë në operacionin në Veri, EULEX-i përgënjeshtron Serbinë: Nuk jemi ndaluar

Beogradi tha se Kosova nuk i lejoi të marrin pjesë në operacionin në Veri, EULEX-i përgënjeshtron Serbinë: Nuk jemi ndaluar