Spahia akuzon: Në dy spitalet COVID, vetëm 6 anestezistë-reanimator! Vendimet për masat i merr Rama, fshihet kot pas komitetit të ekspertëve

Ish deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka bërë një deklaratë të fortë duke thënë se në të dy spitalet COVID1 dhe COVID2 janë gjithsej 6 mjekë anestezitë-reanimator, një numër shumë i ulët për të përballuar fluksin e lartë të pacientëve të shkruar, në një kohë siç thekson Bardhi pacientët që shtrohen kanë nevojë për oksigjen dhe se duhet një mjek anestezist që të bëjë këtë proces. Gjatë një interviste te "5 Pyetje nga Babaramo", Spahia tha se në të dy spitale nuk ka më vende dhe se ambulancat presin në radhë më orë për t'u liruar një i tillë, ndërsa tha se gjatë këtyre muajve duhet shtuar stafi mjekësor dhe bërë trajtimi i tyre lidhur me pandeminë.

"Nuk ka vende në COVID 1 dhe COVID 2. Opinioni publik ka parë që qëndrojnë me ore në radhë në pritje të lirimit të një vendi. Ka mungesa në logjistikë, mungojnë shterët të mjaftueshëm të pajisur me respiratorë dhe aparatura që do të maksimalizonin rezultatet dhe sforcot e mjekëve për të shpëtuar jetë. Ajo që është e rëndësishme duhej edhe shtim i stafit mjekësor në struktura të tilla . COVID 1 dhe 2 janë reparte që konsiderohen si të terapisë intensive dhe mjekët janë të ezauruar mendërisht dhe fizikisht prej 9 muajsh, duhej të garantohej stafi i i mjaftueshëm. Në spitale nuk ka anestezistë, janë rreth 5 anestezitë- reaminator te covid 2 qe ndihmohen nga dy praktikantë të tyre, një numër shume i ulët për një shërbim që është në gatishmëri 24 orë pa pushim, ndërsa tek COVID 1 de facto ka vetëm një anestezit-reanimator që shpesh ndihmon nga anesteziste e QSUT-së. Është humbur një kohë e vyer për trajnimin e mjekëve", tha Spahia.

Në lidhje me vendimet që qeveria ka marrë për masat anti-covid, Spahia tha se Rama fshihet kot pas Komitetit të Ekspertëve, pasi çdo vendim merret nga Kryeministri, pasi Komiteti i Ekspertëve për COVID ka vetëm funksion këshillues pranë strukturave qeveritare.

"Komiteti i Ekspertëve është një komitet këshillues pranë strukturave qeveritare dhe çdo vendim që merret nga strukturat qeveritare i përket qeverisë dhe kryeministrit dhe është e kotë të fshihesh pas komitetit", tha Spahia.

Në lidhje me vaksinën anti-covid, Spahia tha se nuk e priste që Shqipëria të rreshtohej në krah të vendeve të botës së tretë që mbulimin e vaksinimit të popullsisë ta bëjë OBSH-ja.

"Vaksina, qeveria ka zgjedhur të rreshtohet tek ato vende të botës së tretë që presin marrjen e saj nga OBSH, që ka për detyrë të garantojë mbulimin e atyre vendeve që nuk kanë zhvillimin dhe ekonominë e vendeve të zhvilluara", u shpreh Spahia. 

I.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për ‘21 janarin’?

Komento

Komente

 • TA RRRRASS LALA: 24/11/2020 16:09

  Ore një pytje kam për ty o çuni ali spahis spiunit të sërbit. Ti si doktor a ndimove ndonjë Shqiptar në ktë situat kaq dramatike që është futur e gjith Bota në ktë katStrof. Jo ti nuk ndihmon asnjeri ti je vetëm për gënjeshtra e për lefje ham ham ham. Prandaj hik mor qen bastard e lëre ktë popull në qetsi. Se populli ty dhe babaijn tënd ju njef shum mir e përgjigjen do ta marësh në 25 prill o bardhi vidh.

  Përgjigju
 • Holta: 24/11/2020 10:03

  Ik o shkodran idiot....

  Përgjigju
 • Papi: 24/11/2020 09:16

  Nuk jane budalleqe italia sapo deklaroi qe kemi shtreter por nuk i veme dot ne pune sepse mungon staf i specializuar sepse ndryshe kush hy ne tuba e ka vdekjen e sigurte. Pra nqs doni te cmontoni deklaraten e spahise duhet te tregoni qe nuk jane vetem 6 anesteziste sepse atje mund te perfundoje cdokush edhe sipatizantet me te zjarrte te ps dhe nqs jane vetem ata 6 e kemi punen keq, une nuk e shoh pune partie kte

  Përgjigju
 • Duli: 24/11/2020 08:08

  Ti nuk je mjek por jriminel .Ne fillimet e konvitit i bahe thirrje popullit te mos zbatoj masat e qeverise dhe ke drejtu djegjen e shkollave ne Shkoder me 30 Qershor . Si ne 2 Prill me te tat qe qe drejtusi i ngjarjes

  Përgjigju
 • Mirditor: 24/11/2020 00:46

  Bla bla bla si nuk pushojn tu llap kto pushtetaret. Fjalë plot e pun fare.

  Përgjigju
 • Spathi Spahia: 24/11/2020 00:28

  Po cfar Bardhit je ti mor, ti je ma i zi se ai llumi i zi qe ke pas per babe, ti je taman spathi spahia, rrace e nyt boll paskeni kene ty t q baben ne vorr

  Përgjigju
  • Arbëri: 24/11/2020 08:27

   Faqezinjt që e kan nxirë këtë vend, ky tregon se si do vepronin vet nese do e kishin pushtetin. Janë bër sikur ata langojt që kurr nuk pushojn së lehuri

 • sali: 23/11/2020 23:30

  Ike ore bajge e njerez te pacipe,Mire nga vehtja nuk ju vjen turp po nga te tjeret si i dini njerezit juve maskarenj si juve

  Përgjigju
 • tani: 23/11/2020 23:20

  Ky eshte budalla.

  Përgjigju
 • murataj: 23/11/2020 22:48

  TI po te ishe doktorr sdo i shkoshe mbas boleve berishes e atina shpikesit te matematikes moderne. Ti nuk i ke dy lek si mjek imagjino si politikan. shko nga erdhe dhe behu coman dhishe.

  Përgjigju
 • ÇUNI SPIUNIT: 23/11/2020 22:45

  KA DAL DJALI SPIUNIT ALI SPAHIA E PO NA SQARON SE SI ËSHTË E VERTETA QË BABAI TIJ KA QEN SPIUN. PO KY QEN BIR QENI 400 BREZASH ËSHTË MJEK SI NUK E VESHI NJË DIT BLUZËN E BARDH QË TË NDIHMOJ NJERZIT NË NEVOJ. PO KY BASTARD BIR SPIUNI ËSHTË I MIR PËR LLAFE JO PËR VEPRA.

  Përgjigju
 • Beni: 23/11/2020 22:44

  Ky eshte budalla dhe shume i pa cipē

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Biden nënshkruan dekrete "të guximshme" në paraqitjen e parë në Zyrën Ovale (VIDEO)