Spaho tregon detaje të reja nga takimet në Gjermani 3 vjet më parë: Basha siguroi se nuk do t’i digjte mandatet! Unë i dola garant në DASH se s’do e bënte

Spaho tregon detaje të reja nga takimet në Gjermani 3 vjet më parë: Basha siguroi se nuk do t’i digjte mandatet! Unë i dola garant në DASH se s’do e bënte

Lulzim Basha dhe Edmond Spaho

Deputeti demokrat, Edmond Spaho ka zbuluar detaje lidhur me takimet e kryera në Bundestagun gjerman, tre vjet më parë, kur opozita e bashkuar vendosi të digjte mandatet.

Ai tregoi për premtimet “boshe” të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cili në atë kohë siguroi se nuk do t’i digjte mandatet, duke shtuar se ai jo vetëm nuk po merr përgjegjësinë e veprimeve të tij, por edhe po manipulon opinionin publik.

Deputeti demokrat tha se Basha pati mundësinë të takojë jo vetëm drejtuesit më të rëndësishëm të CDU/ CSU në Bundestag, po edhe me njerëz shumë të rëndësishëm të kabinetin të Merkel.

Ai shtoi se në 2018, duke qenë se ishte kreu i Grupit parlamentar të PD, në ambientet e Kuvendit ku edhe u takua me Susan Falatko, Drejtoreshën e Evropës Qendrore dhe Lindore ne DASH, e siguroi në emër të kryedemokratit se ai as nuk e kishte në mëndje të digjte mandatet.

Detajet e reja lidhur me prapaskenat e djegies së mandateve vijnë pas një deklarate të kryetares së LSI, Monika Kryemadhi se ishte një vendim ekstrem dhe i paprecedentë në politikën shqiptare, duke shtuar se ishte PD i kishte premtuar se "kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Partia Popullore Evropiane do të përshëndeste vendimin e opozitës për djegien e mandateve".

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Nga vrasja e vëllezërve Çaça tek Sadikaj dhe Edmond Papa! Kush është Adriatik Kalemi, atentatet ndaj tij dhe familjes

Nga vrasja e vëllezërve Çaça tek Sadikaj dhe Edmond Papa! Kush është Adriatik Kalemi, atentatet ndaj tij dhe familjes