SPAK kërkon 1 vit burg për anëtaren e KPK, Etleda Çiftja! Bëri deklarim të rremë pasurie dhe falsifikoi kontrata

TIRANË-SPAK kërkon dënimin me 1 vit burg, të konvertuar me shërbim prove 2 vite për anëtaren e KPK-së Etleda Çiftja. Vendimi do të shpallet i arsyetuar ditën e premte në orën 12:30. Akuzat që rëndojnë mbi Çiftjan janë “deklarim i rremë” dhe “falsifikim” dokumentesh në formë përdorimi. Ndërsa vijon të japë vendime si trupë gjykuese e KPK, SPAK ka kërkuar pezullimin e saj nga detyra pasi konsiderohet përgjegjëse për falsifikim.

Mësohet se Çiftja falsifikoi 2 kontrata, mashtroi Bankën dhe ILDKPI me deklarata të rreme pasurie. Deklarimi i rremë është kryer nga Çiftja në komisionet e përzgjedhjes së saj për një pozicion në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Sipas SPAK, kontrata reale ishte 300 mijë lekë dhe pasi e falsifikoi duke ruajtur të njëjtat ekstrakte të kontratës reale e bëri 50 mijë euro. Gjithashtu thotë se Çiftja solli 2 vërtetime pune në 2006, por realisht nuk ka punuar tek ato kompani dhe nuk ka paguar sigurime shoqërore.

Çiftja akuzohet se ka bërë deklarim të rremë për blerjen e apartamentit të banimit, te dy parcelave tokë arë me sip 1450 m2 dhe me sip 3440 m2, mënyrën e fitimit të pronësisë për dy sipërfaqet e tokave arë si dhe në lidhje me qëllimin e  marrjes së një kredie.

Çfarë parashikon ligji i Vetingut kur një nga anëtarët e organeve të Vetingut merret i pandehur për një vepër penale? 

Ligji për rivlerësimin kalimtar, në nenin 17, parashikon që hetim disiplinorë dhe një masë ndaj anëtarit të KPK-së, ndërmerret nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit në rast se ka të dhëna të mjaftueshme nga burime të besueshme se anëtari i institucioneve të rivlerësimit ka kryer një shkelje disiplinore. Por, KPA mund të vihet në lëvizje vetëm nëse një gjë të tillë e kërkon një nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ose çdo vëzhgues ndërkombëtar.  Nga ana tjetër, anëtarët e Vetingut e kanë të ndalur me ligj që të shoqërohen persona që janë nën ndjekje penale ose janë subjekte të një procedimi penal!

Etleda Çiftja është anëtarja e tretë e institucioneve të Vetingut që procedohet penalisht dhe merret e pandehur nga SPAK. Më herët janë proceduar nga SPAK anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, KPA, Ardian Hajdari dhe Luan Daci, ku ky i fundit është dënuar, ndërsa Hajdari është në proces gjykimi.  Pasi janë marrë të pandehur nga SPAK, Luan Daci dhe Ardian Hajdari janë pezulluar nga detyra nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit, por e njëjta gjë nuk ka ndodhur për Etleda Çiftjan.

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ermali: 12/09/2022 20:41

  Hiqeni kete specialisten e ujesjellesit aman se kjo nga hidocentrali kaloi ne KPK dhe hoqi gjithe magjistratet e kaloi gjashtemujorshat. Kishte mllef se konkuroi dhe sfitoi asnjehere vete dhe ua nxori mllefin magjistrateve. Cfare fatkeqesie ti japesh te tille pushtet nje njeriu te lig e te parealizuar ne jet

  Përgjigju
 • Jola: 12/09/2022 14:08

  Kjo eshte fshatare komplet

  Përgjigju
 • lulnguli: 12/09/2022 13:45

  pu pu puuuuuuu te gjithe me toke nga 7501, katunari modh ne drejtim...fatkeqesi e madhe per ket popull !!!

  Përgjigju
 • liqi: 12/09/2022 13:43

  brunilda bekteshi idiotja, kur do te denohet?

  Përgjigju
  • ...: 12/09/2022 17:14

   Ja pushuan shoket. Po ishalla ja jep Zoti ku i dhemb me shume thuaj

 • Irfan bregovic: 12/09/2022 13:22

  Ciftja e jevgut ka hequr nga puna gjyqtare dhe prokurore te ndershem me supozime absurde per fshehje 500 milek te vjetra te pajustifikuara apo te padeklaruara. Vet qeka zhytur ne m** me 300 mij euro pasuri te fshehura me mashtrime me kredi etj. Dhe kerkohet vetem nje vit burg. Kjo vrasese e besimit ne reformen e drejtesise duhet te kalbet ne burg!

  Përgjigju
 • Emigranti: 12/09/2022 12:41

  E bukur kjo! Ciftja denohet me nje vit burg me kerkese te SPAKUT per disa formulare te fallsifikuar...,kurse Meta-j,Berisha e comapny qe s'kane lene gje pa bere per 30 vjete rresht,qe kane vrare,kane vjedhur miliarda,kane shantazhuar e zhdukur apo helmuar kedo qe u ka dale peprara,per te cilet SPAKU e prokurorite e vendit kane me mijera fakte e dokumenta jane dhe sot jashte,ne krye te vendit dhe si pashallare bejne ligjin e i bejne karshillek qeverrise,SPAKUT, Shqiperise e popullit si trima.Bravo Spakut dhe Arben Krajes!Ketyre bashibozukeve me duart deri ne shpatulla me gjak SPAKU e Kraja nuk guxon as tu permende emrat,pa le me ti therrase jo me si te pandehur ,por as si deshmitare.Apo nuk ndodhi keshtu me Berishen ne 6 janar,kur sulmoi seline e PD-se?Ku ishte Kraja ne Honolulu apo ne gjume? Apo po studionte per diplomaci e per te gjetur rruget se si tu hedhe sy CIA-s.FBI-se e popullit shqiptar? Kjo eshte katandia e SPAKUT te Krajes! Dhe presim ne drejtesi dhe te merret SPAKU me dinosauret e krimit politik,me Mete dereziun e Sali UDB-ashin kriminel te lindur.Mos e thente zoti kete?!!! Le te gjejne ndonje Cifte apo ndonje tjeter si ajo dhe ja,u luftua e keqja e ketij vendi! Turp per ata dhe per ne qe themi se kemi organ qe do luftoje krimin e korrupsionin e madh e politiklanet e korruptuar!

  Përgjigju
  • Pa dorashka: 12/09/2022 14:11

   Nje vit eshte tallje se kjo ka hequr nga puna gjyqtar e prokuror,mortja vleresimit te ksaj,talluni me njerzit dhe institucionet

  • O emigranto: 12/09/2022 13:47

   O emigranto, mos fli gjume pa perde se ftohesh, e te keqen

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)