Speca të mbushura me gjizë nga zonja Albana

Speca të mbushura me gjizë dhe erëza

Përbërësit:

 • 2 speca jeshil
 • 2 speca të kuq
 • 150 gr kos
 • 200 gr gjizë /djathë
 • 50 gr djathë i butë
 • 1 lç spec i kuq pluhur i ëmbël
 • 1 ls vaj ulliri
 • Hudhër pluhur
 • Nenexhik i thatë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Specat pasi i kemi larë, i bëjmë një çarje në mes dhe pastrojmë farat. Në një enë bashkojmë gjizën ose djathra të thërrmuar, kosin, nenexhikun, hudhrën pluhur, kripën dhe piperin. I përziejmë mirë dhe me këtë masë mbushim specat. Hedhim pak vaj ulliri dhe i vendosim të piqen në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 15 minuta.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar