Spektakolare/ Pas shiut, ylberi shndrit mbi Tiranë! (FOTOLAJM)

TIRANË – Natyra i dhuroi sot qytetarëve të Tiranës disa momente vërtetë magjike. Pas ditëve të ftohta, qiellit gri dhe shiut, kryeqytetasit sot shijuan disa minuta pamjen e mrekullueshme të ylberit. Pas disa orëve reshje shiu pa pushim, u shfaq ylberi, i cili kënaqi banorët e Tiranës, të madh e të vogël.  Një spektakël i tillë nuk shihej prej shumë kohësh në Tiranë. Meqë pamje të tilla nuk të ndodh t’i ndeshësh shpesh shumë prej kalimtarëve nxituan t’i fiksojnë në aparatet e tyre celularë për t’i postuar në rrjetet sociale Facebook apo Twitter.

Për ata që nuk e dinë: Si krijohet ylberi?
Ylberi është një dukuri optike dhe meteorologjike i cili paraqitet në atmosferën e tokës, pas shiut, kur rrezet e diellit shkëlqejnë në pikat e imta të ujit. Ato marrin formën e një gjysmërrethi në të cilin duket spektri i 7 ngjyrave i cili nga ana e jashtme fillon me ngjyrën e kuqe dhe në anën e brendshme mbaron me ngjyrën vjollcë. Ngjyrat e ylberit janë: vjollcë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu dhe manushaqe.

Si e shohim?
Ylberi mund të vërehet sa herë që ka pika uji në ajër dhe rrezet e diellit ndriçojnë nga pas një person në një kënd të caktuar dhe në lartësi të ulët (në tokë). Pamja më spektakolare e ylberit ndodh kur gjysma e qiellit është ende e errët me shi re dhe kur vëzhguesi është në një vend me qiell të qartë në drejtim të Diellit. Rezultati është një ylber i qartë në kontrast me sfondin e errët. Efekti ylber është gjithashtu i pranishëm zakonisht pranë ujëvarave ose burimeve të ujit. Përveç kësaj, efekti mund të krijohet edhe artificialisht nga pikat e shpërndarjes së ujit në ajër gjatë një ditë me diell. Rrallë, një ylber hënor shihet natën kur kemi dritë të fortë hëne. Si perceptimi njerëzor për ngjyrë është i varfër në dritë të ulët, ylberi hënor shpesh është i bardhë. [1] Është e vështirë për të fotografuar një ylber, pasi kjo do të kërkonte një kënd prej 84 ° dhe një kamerë 35 mm, një lente qendrore me një gjatësi prej 19 mm apo më pak të gjerë. Tani që ekziston një softëare i fuqishëm për të nxjerrë disa imazhe në një panoramë është në dispozicion, imazhe të gjithë harkut harqeve madje dhe të mesme mund të krijohen në mënyrë të drejtë me lehtësi nga një seri e kornizave mbi vendosëse. Nga një aeroplan, ka mundësi për të parë gjithë rrethin e ylberit. Në kushtet e dukshmërisë së mirë (për shembull, kur ka një re të errët pas ylberit), harku i dytë mund të shihet, me renditje inverse të ngjyrave. Në sfondin e qiellit blu, mesi i harkut të dytë është i dukshëm.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hiqen koalicionet parazgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Elbasan, shkon në 4 numri i policëve të infektuar, vetëkarantinohet drejtori i policisë