Sri Lanka rivendos dënimin me vdekje, urdhëron ekzekutimin e 4 trafikantëve të drogës

Presidenti i Sri Lankës ka rivendosur dënimin me vdekje për krimet e lidhura me drogën. Ai ka nënshkruar dënimin me vdekje për katër vetë, pas më shumë se 43 vjet pas ekzekutimit të fundit në vendit.

Maithripala Sirisena njoftoi ndryshimin e politikave ditën e mërkurën. Disa kritikë thonë se kjo është një lëvizje e motivuar politikisht përpara zgjedhjeve. Sirisene, i cili u zgjodh në vitin 2015, ka qenë nën presion të vazhdueshëm për të përmbushur premtimet e tij për reforma dhe për trajtimin e sulmeve të së dielës së Pashkëve në të cilat u vranë më shumë se 250 vetë.  

Unë tashmë e kam nënshkruar dënimin me vdekje për katër (të dënuar). Do të zbatohet së shpejti dhe tashmë kemi vendosur datën , "u tha Sirisina gazetarëve në Colombo, duke shtuar se të katër mund të apelojnë dënimet e tyre.

Ndërsa dënimi me vdekje është favorizuar nga shumë Sri Lankans, duke përfshirë disa udhëheqës fetarë, grupet e të drejtave të njeriut kanë paralajmëruar se masat e tilla ekstreme nuk kufizojnë krimin. 

Dënimi me vdekje nuk i parandalon krimet më efektive se dënimet e tjera, ekzekutimet nuk janë zgjidhje ." tha Kumi Naidoo, sekretar i përgjithshëm i grupit të të drejtave Amnesty International.

A.AG/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Murrizi i vendosur: Nuk votoj marrëveshjen zgjedhore pa lista të hapura!