Stamboll, aeroplani 'Boeing 737' del nga pista dhe ndahet në tre pjesë, asnjë viktimë, 52 të plagosur, pilotët në gjendje të rëndë (VIDEO+FOTO)

Një aeroplan pasagjerësh 'Boeing 737-86J' i ‘Pegasus Airlines’ ka dalë nga pista në aeroportin Sabiha Gökçen në Stamboll.

Sipas mediave turke, në momentin e aksidentit aeroplani ka shpërthyer duke u ndarë në tre pjesë.

Mes 171 personave në bord dhe 6 anëtarëve të ekuipazhit nuk ka patur viktima. Mediat njoftojnë se të paktën 52 udhëtarë janë plagosur dhe se dy pilotët janë në gjendje të rëndë. 

Avioni i kompanisë turke 'Pegasus Airlines' po vinte nga Izmir.

Trafiku në aeroportin e dytë të metropolit të Bosforit është mbyllur.

Forcat e ndërhyrjes së shpejtë po punojnë për nxjerrjen e të plagosurve nga aeroplani.

Shkaqet e aksidentit janë të paqarta për momentin por sipas Ministrit të transportit Turhan, piloti i 'Boing 737' ka bërë ulje të fortë në pistë, gjë e cila mendohet se ka ndikuar në devijimin e avionit duke e bërë të vështirë më pas kontrollin mbi të.

Lajmi në përditësim   

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Kodheli: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të vazhdojnë së bashku në rrugën e integrimit në BE