Stinë tërmetesh në Shqipëri
Eksperti: 4 lëkundje në 48 orë

Stinë tërmetesh në Shqipëri<br />Eksperti: 4 lëkundje në 48 orë
TIRANË – Prej disa ditësh në Institutin sizmiologjik janë regjistruar lëkundje të dendura sizmike. I kontakuar nga Shqiptarja.com, sizmiologu Rrapo Ormeni pohon se vetëm gjatë 48 orëve të fundit janë regjistruar 4 të tilla. E fundit është ndier pak pas mesnatës të së martës. Megjithatë Ormeni pohon se famirësisht bëhet fjalë për lëkundje të lehta, të cilat nuk i kalojnë magnitudën 4 të shkallës Rihter.
Sizmiologu Ormeni thotë se ditët e fundit I njëjti fenomen është regjistruar në të gjithë Europën, por këtu nuk ka vend për panik.
“Shkak i kësaj situate është lëvizja e dendur e mikropllakave në thellësi të Tokës. Këto lëkundje nuk kanë lidhje me njëra – tjetrën pavarësisht se mund të ndjehen njëkohësisht në shtete të ndryshme. Një “dendësi” e tillë është mëse e zakonshme nëse flasim veçanërisht për 20 vitet e fundit”, sqaron Ormeni.
Sizmiologu siguron se është e pamundur që të mund të parashikohen tërmetet, sidomos ato të shkallëve të mëdha që shkaktojnë edhe dëme të frikshme.
Megjithatë ai pohon se gjithçka është vepër e natyrës dhe se për gjithcka ruhet komunikimi me Qendrën Ndërkombëtare Sizmioligjike.
Sipas kësaj qendre vetëm gjatë 12 orëve të fundit në Europë, e në veçanti në Itali janë regjistruar mbi 95 termete, ku i madhi ka patur magnitude 4.9 të Rihterit.

DJE
Lëkundje të lehta sizmike u regjistruan edhe dje në pjesën jugore të Elbasanit. Sipas informacionit zyrtar nga Instituti Sizmiologjik, tërmeti ka rënë rreth orës 14:20 minuta dhe vatra e tij ka qënë 5 km në jug të Elbasanit në fshatin Shelcan me mganitudë 3.2 te shkalles rihter.
Lëkundjet e djeshme pasuan ato të ditës së hënë, të cilat kanë pasur një magnitudë më të lartë prej 3.8 të shkallës rihter, lokalizuar në Steblevë me një intensitet prej 5 ballë që është ndjerë edhe në kryeqytet.


(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Ditë dinamike dhe plot energji! Kujdes shpenzimet... Çfarë thonë yjet për ju sot

Ditë dinamike dhe plot energji! Kujdes shpenzimet... Çfarë thonë yjet për ju sot