Stoltenberg thirrje Turqisë të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO: Ka ardhur koha! Stockholm i mbajti premtimet

Stoltenberg thirrje Turqisë të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO: Ka ardhur koha! Stockholm i mbajti premtimet

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje sot (27 Nëntor) Turqisë që të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në aleancë “sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Suedia i mbajti premtimet e saj dhe tani ka ardhur koha që Turqia të finalizojë procesin e anëtarësimit të këtij vendi", tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Bruksel.

Në të njëjtën intervistë, shefi i NATO-s bëri thirrje gjithashtu për zgjatjen e armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, i cili do të përfundojë nesër, të martën (28 Nëntor), raporton euronews.

“Unë u bëj thirrje palëve për një zgjatje të armëpushimit, e cila do të lejojë që të ofrohet më shumë ndihmë për popullatat në nevojë dhe për të siguruar lirimin e pengjeve të tjera”, tha Stoltenberg.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku