‘Street for Kids’, Tirana renditet ndër 12 qytetet miqësore me fëmijët

Tirana është një ndër 12 qytetet globale miqësore me fëmijët. Kështu e ka renditur Iniciativa e Globale e Dizanjimit të Qyteteve që organiziohet nga Shoqata Kombëtare e Transportit të Qytetit. Qytetet e shpallura në këtë listë do të përfitojnë trajnime për të hartuar rrugë të përshtatshme për fëmijë, si pjesë e programit të saj "Rrugët për Fëmijë".

Programi gjithashtu përfshin një botim të ardhshëm, Dizajnimi i Rrugëve për Fëmijë, një udhëzues i klasit të parë për shndërrimin e rrugëve me standarde të reja dhe konsideratat e dizajnit të tërhequra nga dizajni i jetës reale në qindra qytete në mbarë botën. 12 qytetet fituese u zgjodhën nga një grup konkurrues me afro 100 aplikime nga e gjithë bota.

"Nëse hartoni një rrugë që punon për fëmijë, ju keni krijuar një rrugë që funksionon për të gjithë. Vendosja e të gjithëve në rrugë në një pozitë të barabartë është se si qytetet mund të drejtohen nga hartimi dhe të arrijnë standarde më të larta të kujdesit urban, " tha Janette Sadik-Khan, kryetari i shoqatës dhe Drejtori me Bloomberg Associates.

Katër qytete në tre kontinente do të jenë të parat që do të marrin asistencë teknike dhe trajnime praktike për hartimin e rrugëve miqësore për fëmijët, duke përfshirë fondet përkatëse për të mbështetur zbatimin e projekteve të ridizajnimit të rrugëve, Fortaleza e Brazilit, Kigali e Ruandes, Santiago në Kili dhe Tirana në Shqipëri.

Streets for Kids është një program shumëvjeçar për të zhvilluar udhëzime të reja teknike dhe për të avancuar dizajnet e rrugëve që krijojnë hapësira publike të sigurta për fëmijët e të gjitha moshave dhe aftësive për të mësuar, luajtur dhe lëvizur nëpër një qytet.

Dizajnimi i Rrugëve për Fëmijë do të botohet në fillim të vitit 2020. Ky program është financuar me bujari nga Fondacioni Bernard van Leer, Fondacioni FiA, Fondation Botnar dhe Bloomberg Philanthropies.

E.D./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë/ Kapet 1 kg heroinë, në pranga 31-vjeçari