Studentët ekselentë me ‘pagë minimale’, Kushi: Kanë përfituar 160 studentë nga universitete të ndryshme publike

 

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka bërë me dije se 160 studentë kanë përfituar nga programi i qeverisë për bursa studimi sa një pagë minimale e përmuajshme.

“Për herë të parë këtë vit kemi ofruar mbëhstetje studentore për të gjithë ata studentë, jo vetëm më të shkëlqyerit por edhe ata që kanë zgjedhur të studiojnë në programe prioritare për zhvillimin e vendit. Ne kemi ofruar përjashtim nga tarifat dhe bursa sa pagat minimale me kushtin që sapo të diplomohen, të paktën për 3 vite të punojnë e të japin kontribut për vendin tonë.

Sot kemi përfituesit e parë të kësaj politike, 160 studentë nga i gjithë vendi nga universitete të ndryshme publike. Shumica studiojnë në programe prioritare, 89 studentë dhe 71 studentë ekselentë që janë diplomuar në shkollën e mesme dhe provimet e maturës të gjitha 10”, tha Kushi.


Lajmi kryesor:

Programi i bursave/ Rama-studentëve: Paga minimale shkon 40 mijë lekë brenda disa javësh, do e marrin edhe ekselentët e kush zgjedh degët prioritare


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Pse Berisha po përpiqet të qetësojë demokratët për Argitën?

Mero Baze: Pse Berisha po përpiqet të qetësojë demokratët për Argitën?