Studimi/ Përdoruesit e kanabisit rrisk të lartë për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru

Studimi/ Përdoruesit e kanabisit rrisk të lartë për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru

Sipas një studimi në SHBA, përdoruesit e kanabis kanë mundësi më të lartë për tu prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru.

Studimi nga Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI) tregon se 430,000 të rritur të moshave 18-74, midis viteve 2016 dhe 2020, që kishin konsumuar kanabisin rregullisht ishin të rrezikuar për tu prekur nga sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Rreth 25% e tyre rrezikohen të preken nga sulmet në zemër dhe 42% nga goditjet në tru.

Kanabisi është një ndër faktorët kryesor që ndikon në sëmundjet e zemrës dhe shkaku që ndikon në vdekjen e mijërave njerëzve në SHBA, shkruhet në revistën People.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Media: Britania e Madhe vonon shpërndarjen e ndihmës ushtarake për Kievin, shkak burokracia

Media: Britania e Madhe vonon shpërndarjen e ndihmës ushtarake për Kievin, shkak burokracia