Stuhia diellore që pritet të godasë Tokën dhe të ndikojë në rrjetin e energjisë

Një stuhi e madhe diellore pritet të godasë Tokën, duke shkaktuar probleme të mëdha për rrjetet e energjisë.

Stuhia gjithashtu mund të ndezë një ekran të ngjashëm me Dritat Veriore mbi veriun e Anglisë dhe Nju Jorkut.

 Stuhia diellore është shkaktuar nga një lloj shpërthimi diellor i quajtur nxjerrje e masës koronare (CME) - një dëbim i madh i plazmës nga shtresa e jashtme e Diellit, e quajtur korona.

Ka dyshime se Stuhia diellore mund të ndikojë në Tokë nga rreth orës 5 pasdite, sipas ‘Met Office’  dhe Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA.

Shpërthimet diellore mund të ndikojnë në komunikimin duke prishur sinjalet e radios.

Në vitin 1989, një shpërthim i fortë diellor goditi aq shumë grimca të ngarkuara elektrikisht në Tokë sa që Provinca Kanadeze e Quebec humbi energjinë për nëntë orë.

Përveçse shkaktojnë probleme për teknologjinë tonë në Tokë, ato mund të jenë vdekjeprurëse për një astronaut nëse ato shkaktojnë lëndime ose ndërhyjnë në komunikimet e kontrollit të misionit.

Fusha magnetike e Tokës na ndihmon të na mbrojë nga pasojat më ekstreme të ndezjeve diellore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Reshje shiu dhe dëborë si dhe temperatura në ulje, si parashikohet moti për sitën e sotme