Stuhia me erë e shira të rrëmbyer 'zbuloi' ndotjen në Sarandë, plazhet 'pushtohen' nga tonelata të tëra mbetjesh plastike! Zhytësit: Flora dhe fauna shumë të dëmtuara

 

Plazhet e Sarandës janë 'pushtuar' nga tonelata të tëra mbetjesh plastike që u sollën në breg nga reshjet e dendura të shiut gjatë ditëve të fundit. Mbetjet në det derdhen nëpërmjet shkarkimeve të lumenjve Kalasë dhe Bistricë në Kanalin e Çukës, në luginat e të cilëve depozitohen mbeturina.

Pavarësisht se mbetjet e përhapura në plazhe, pas stuhisë pastrohen nga punonjësit e Bashkisë, problemi nuk zgjidhet, pasi në plazhe dalin vetëm një pjesë e vogël e kësaj ndotjeje , teksa pjesa më e madhe e tyre përfundojnë dhe mbeten në tabanin e detit.

Zhytësit në ujërat e bregdetit të Sarandë thonë se flora dhe fauna nënujore në zonën e bregdetit të Sarandës është shumë e dëmtuar, pikërisht për shkak të këtyre mbetjeve.


Lajmi kryesor:

Ujërat e trazuar sollën në bregdetin e Lezhës 'indiferencën ndaj natyrës' dhe plehrat e njerëzve! Alarmante situata edhe në Sarandë, plazhet 'pushtohen' nga mbetjet plastike


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Qeni merr drejtimin e makinës, fotoja që po bën xhiron në rrjet

FOTOLAJM/ Qeni merr drejtimin e makinës, fotoja që po bën xhiron në rrjet