Suella Braverman insiston: Do t’i çojmë emigrantët në Ruanda, është vend i sigurt! Reagojnë deputetë dhe shoqëria civile: Ajo jeton në planet tjetër

Edhe pse komuniteti ndërkombëtar është duke thënë të kundër apo edhe vetë brenda Mbretërisë së Bashkuar ka shumë zëra kritika, Sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman vijon të insistojë me bindjen më të plotë, se Ruanda dhe kampet për emigrantë që Mbretëria e Bashkuar ka ngritur atje, janë shumë të sigurt.

Ajo mesditën e sotme ka dhënë një intervistë për BBC dhe i del kundër asaj që ka thënë Komisioneri i Lartë për Refugjatët pranë Kombeve të Bashkuara, ndërkohë që është me dije se një grup refugjatësh kongolezë, të cilët po qëndronin pikërisht në një prej kampeve në Kiziba të Ruandës, janë qëlluar për vdekje nga policët, pasi protestuan për kushtet e mjerueshme në të cilat po mbaheshin aty.

“Jam e bindur se Ruanda është e sigurt”, përforcoi ajo disa herë, duke iu shmangur paraqitjes së rastit specifik.

Sipas Braverman, po studiohet me saktësi se sa emigrantë të ligjshëm vjetorë do të lejohen të hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar, me një shifër të përafërt të përllogaritur në rreth 100 mijë ose më pak.

Por pas kësaj deklarata ka pasur një sërë reagimesh.  Deputetja e Partisë së Gjelbër, Caroline Lucas tha se Braverman ishte "në një planet tjetër si zakonisht". Duke cituar disa nga fjalët e vetë Braverman, Lucas shkroi në Tëitter: "Në përgjithësi kufijtë tanë po rrjedhin shumë mirë" - njerëzit thjesht duhet të jenë "të durueshëm". Tregojani këtë mijëra njerëzve që presin 15 orë në Dover. Asgjë të bëjë me Brexit.

Aktori dhe transmetuesi Adil Ray kundërshtoi Braveman pasi ajo "veçoi komunitetin britanik pakistanez si autorë të kujdesit seksual". Ai tha: "Dokumenti im i vitit 2011 përshkruan një numër joproporcional, por siç konfirmoi vetë raporti i Home Office në 2020, shumica janë të bardhë. Braverman ishte prokuror i përgjithshëm në atë kohë."

Ndërkohë, deputeti laburist Jess Phillips u përgjigj pasi Braverman tha se autoritetet e mbrojtjes së fëmijëve kishin mbyllur një sy ndaj abuzimit seksual nga frika se mos etiketoheshin racist.

“Autoriteti që aktualisht mbyll sytë ndaj kujdesit është Zyra e Brendshme ... Kam takuar, vitin e kaluar, fëmijë nga zonat e këshillit konservator (rastësisht) i kanë hequr të gjitha akuzat kundër krimeve që Suella pretendon se kujdeset për shkak të dështimeve të Home Office për t'i mbajtur ata të sigurt”, shkroi ajo në Tëitter.

 

K.T./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 02/04/2023 21:11

    Nuk do shkoj asnje emigrant ne xhunglen e Ruandes ne ate klim aq te eger se mund te rrezigohet seriozisht jeta e tyre.Shume kampe jane ndertuar per emigrantet duke propaganduar kushtet e mira dhe ne fund jane djegur nga emigrantet per kushtet cnjerezore atje.Nuk e ka kuptuar akoma kjo se cfare pergjegjesie e madhe eshte siguria e jetes e cdo emigranti!Te shkoj vete te rrij atje se i pershtatet me mire klima!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE