Lufta/ Sulm me dronë në Rusi, 5 u rrëzuan, dy ndërtesa u goditën! Moska akuzon Ukrainën: Duan të na terrorizojnë

Lufta/ Sulm me dronë në Rusi, 5 u rrëzuan, dy ndërtesa u goditën! Moska akuzon Ukrainën: Duan të na terrorizojnë

Tymi në Moskë nga sulmi me dron

Moska është sulmuar me dronë por nuk ka viktima. Në orët e para të mëngjesit, kryeqyteti rus u shënjestruar nga një sulm me 8 dronë që pretendon se ishin nga Ukraina.

Kryebashkiaku i Moskës, Sergei Sobyanin thotë se 5 dronë u rrëzuan. Ai shton se dy ndërtesa u goditën, një në rrugën Profsoyuznaya në jugperëndim të Moskës dhe një 24-katëshe në rrugën Atlasova në jug të kryeqytetit, por askush nuk është lënduar.

Guvernatori i rajonit të Moskës, Andrei Vorobyov tha se ukrainasit duan t’i terrorizojnë ndërsa i bëri qytetarëve që të ruajnë qetësinë.

Në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:08
Shtëpia e Bardhë: Jo sulme brenda Rusisë me armë amerikane

1674285708_220519200342johnkirby220519.jpg

Shtetet e Bashkuara "nuk i mbështesin" sulmet brenda territorit rus dhe "sigurisht nuk duan të shohin sulme në Rusi me materiale të furnizuara nga ata".

Kështu deklaroi zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, duke nënvizuar se SHBA nuk u thotë forcave të Kievit "ku të godasin apo të mos godasin" apo "si të kryejnë operacionet e tyre".

Në fund të fundit, shtoi Kirby, është presidenti Zelensky dhe komandantët e tij ata që "vendosin se çfarë të bëjnë".

Ora 21:04
SHBA: Dërgesë e re armësh dhe municionesh në Ukrainë

1679851179_kibrcdhv.JPG

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby në një konferencë për shtyp u shpreh se ‘sot do të miratojmë një një paketë të re armësh dhe municionesh për sistemet Patriot në Ukrainë.’

“Vetëm në maj, Rusia nisi 17 sulme kundër infrastrukturës civile dhe ushtarake në Ukrainë”, shtoi ai.

Ora 15:19
Lavrov: Britania e Madhe po e inkurajon Ukrainën për të kryer operacione terroriste ndaj Rusisë

1681315726_kanadeze.JPG

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se Britania e Madhe po inkurajon Ukrainën për të kryer operacione terroriste kundër Rusisë.

Gjatë vizitës së tij në Mozambik, Lavrov iu përgjigj deklaratave të homologut të tij britanik.

“Londra është një nga kukullat kryesore midis atyre që e shtyjnë të gjithë Perëndimin për një mbështetje më të hapur dhe serioze për Ukrainën," theksoi Lavrov.

Ora 14:04
Von Der Leyen në Bratislavë: Plan i ri rritjeje për Ballkanin Perëndimor, lufta në Ukrainë sulm i hapur ndaj kartës së OKB

1685534715_dfshe.JPG

Kryetarja e Komisionit të Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen ka njoftuar një plan të ri rritjeje ekonomike për Ballkanin Perëndimor.

“Ne duam të ofrojmë para kohe te popullata e Ballkanit Perëndimor disa nga avantazhet e anëtarësimit në Bashkimin Evropian”, shpjegoi ajo.

”Por, edhe kushtet për duhet të plotësohen para kohe”, theksoi ajo.

Der Leyen renditi reformat si “themelore për besimin e investitorëve”, krijimin e ”një sistemi gjyqësor të pavarur dhe efektiv” apo faktin e ”kontratave të garancisë në marrëdhëniet e zakonshme me publikun” dhe ”rritjen e luftës kundër korrupsionit”.

”Rajoni i Ballkanit Perëndimor ka potencial të madh diversifikimi në krahasim me lëndët djegëse fosile ruse”, shtoi ajo.

”Por, duhet të rritet efikasiteti i energjisë, intensifikimi i diversifikimit dhe përshpejtimi për më shumë energji të rinovueshme. Ballkani Perëndimor mund t’i marrë të dyja, edhe  pavarësinë energjetike nga Rusia edhe harmonizimin me Bashkimin Evropian për të përshpejtuar anëtarësimin”, tha ajo.

Plani i paraqitur nga Von der Leyen do të bazohet në “katër shtylla”, ”afrimi i Ballkanit Perëndimor me tregun unik të BE-së”, “integrimi ekonomik rajonal”, ”përshpejtimi i  reformave kyçe” dhe ”rritja e fondeve të paraanëtarësimit”.

”Ballkani Perëndimor mund t’i bashkohet tregun tonë unik digjital në fusha të tilla si tregtia elektronike ose kompjuterike”, shpjegoi Von der Leyen.

”Ne mund të lehtësojmë tregtinë tonë në mallra dhe pagesa. Unë dua që tregu ynë i vetëm të jetë një motor ndryshimi, jo vetëm për vendet që tashmë janë anëtarësuar si pjesë e familjes, por edhe për ata që po ecin drejt nesh”, tha ajo.

”Ne jemi të gatshëm të mbështesim Ballkanin Perëndimor me rritjen e financimit të paraanëtarësimit. Ekziston një nevojë e dëshpëruar për investime në Ballkanin Perëndimor.  Këto investime do të përmirësojnë jetën e njerëzve”, deklaroi kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në Forumin Globsec 2023, në Bratislavë.

Kryetarja e Komisionit, Von der Leyen u shpreh se lufta në Ukrainë është sulm i hapur kundër parimeve ndaj kartës së OKB-së. Ajo tgha se Putin po përpiqet që me anë të luftës, po përpiqet të shkatërrojë punën e madhe të bërë nga BE që prej përfundimit të luftës së dytë botërore.

“Lufta kundër Ukrainës është një moment kyç për Evropën. Dhe ne duhet ta kalojmë këtë moment. Sigurisht, ky është një sulm i hapur kundër parimeve të Kartës së OKB-së. Parimet që ne kemi nënshkruar kolektivisht. Por është gjithashtu një luftë kundër vlerave tona dhe një luftë kundër idesë së një Evrope të bashkuar dhe të lirë. Për herë të parë në historinë tonë, një vend sulmohet për shkak të dëshirës së tij për të qenë pjesë e familjes evropiane. Është vendimi sovran i Ukrainës – dhe vullneti i shprehur qartë i popullit të saj – për të përqafuar vlerat e Bashkimit tonë. Dhe duke e bërë këtë, ata po luftojnë edhe për lirinë dhe vlerat tona; demokracia dhe shteti i së drejtës, liria e fjalës dhe liria për të përcaktuar fatin tuaj. Kjo është ajo për të cilën lufton Ukraina dhe këtë po përpiqet ta shuajë presidenti Putin. Presidenti Putin po përpiqet të shkatërrojë punën e paqes që kemi ndërtuar së bashku që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe më vonë nga rënia e Perdes së Hekurt. Dhe kjo, zonja dhe zotërinj, është origjina e kësaj lufte. Këtu në GLOBSEC, e kuptoj që ju keni diskutuar shkaqet e kësaj lufte.

Pra, më lejoni të jem e qartë, Rusia filloi këtë luftë të paprovokuar dhe të pajustifikuar. Pa shkak, ajo pushtoi Ukrainën për ta fshirë vendin nga harta. Dhe Rusia refuzon të pranojë Ukrainën si një vend të pavarur. Por vullneti i Ukrainës për të luftuar dhe për të qenë i lirë ka mahnitur botën. Ata e dinë me siguri të hekurt se ku i përkasin. Populli ukrainas ka qenë prej vitesh arkitekti i lëvizjes së Ukrainës drejt Bashkimit Evropian dhe ata e kanë dëshmuar guximin dhe vendosmërinë e tyre herë pas here. Kurrë nuk mund të krahasojmë sakrificën dhe trimërinë e popullit ukrainas. Por ne mund dhe duhet të qëndrojmë fort pranë tyre.”- tha ajo.

Ora 09:08
Kievi: Forcat ruse lëshuan 31 dronë kamikazë gjatë natës, rrëzuam 29 prej tyre

1685517103_dron.jpg

Teksa Rusia akuzon Kievin për sulmin me dron, në kryeqytetin ukrainas u lëshuan 31 drone kamikazë gjatë mbrëmjes nga forcat ruse.

Sipas Komandës të Forcave Ajrore të Ukrainës, pothuajse të gjithë dronët janë rrëzuar. Sulmi nisi nga ora 23:30 e djeshme me orën lokale deri në orën 4:30 të mëngjesit të sotëm.

Ora 08:47
Sulmet me dron ndaj Moskës, Rusia: Mungesa e reagimit të SHBA-ve është inkurajim për terroristët ukrainas

Ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anatoly Antonov tha se injofrimi i SHBA-ve ndaj sulmeve me dron që Ukraina ka kryer ndaj Moskës është një inkurajim për ata që rusët i quajnë ‘terroristët ukrainas’.

"Heshtja, injorimi i mizorive ... është një lloj shfajësimi për Kievin” ka deklaruar ambasadori Anatoly Antonov. “Ky është në fakt një inkurajim për terroristët ukrainas”-shtoi ai.

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë