Sulmet me dronë në Rusi, Blinken: SHBA as nuk e ka inkurajuar dhe as lejuar Kievin të godasë Kremlinin

Sulmet me dronë në Rusi, Blinken: SHBA as nuk e ka inkurajuar dhe as lejuar Kievin të godasë Kremlinin


SHBA ka reaguar pas sulmeve me dronë në Rusi. Pasi dy bazat ajrore ruse të Ryazanit dhe Saratovit u goditën të hënën, dje edhe aeroporti i Kurskut u vu në shënjestër të një sulmi me dron, ku Moska pretendon se është sulm nga Ukraina.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në një deklratë për mediat tha se  Shtetet e Bashkuara "as nuk i inkurajuan dhe as nuk i lejuan ukrainasit të sulmonin brenda Rusisë". Blinken përsëriti vendosmërinë e Uashingtonit për të siguruar që forcat e Kievit "të kenë në duart e tyre pajisjet që u nevojiten për të mbrojtur veten, territorin dhe lirinë e tyre".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


SI.E./B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

A mund të harrohet shpejt marka ‘Made in Germany’?

A mund të harrohet shpejt marka ‘Made in Germany’?