Sulmi në Francë, identifikohet autori
ISIS familjes:5 mijë dollarë e dele

Sulmi në Francë, identifikohet autori<br />ISIS familjes:5 mijë dollarë e dele
Identifikohet njëri prej kamikazëve të sulmit terrorist në Francë të ndodhur në 13 nëntor 2015 në stadiumin e Francës Saint Denis. Bëhet fjalë për një iraken më pasportë false  siriane dhe që vinte nga Mosuli. 

Mediat bëjnë me dije se shteti islamik i ka dhënë familjes së terroristit 20 vjecarit Ammar Ramadan Mansour Mohamad al Sabaaëi 5 mijë dollar dhe një kope delesh.

Identiteti i vërtetë  u zbulua gjatë hetimeve të policisë sekrete.

Sipas të dhënave i riu vinte nga një fshat i vogël iraken dhe ishte transportuar në Mosul, qytet që në 2014 kaloi në duart e ISIS.

Kanë qënë krerët e ISIS ata që lajëruan familjen  për vdekjen e djalit po pa i treguar të vërtetën për sulmin në Paris thjesht ishte vrarë në një mission në Bagdat

Ammar Mansour Mohamad Ramadan të Sabaaëi kishte mbaruar shkollën e mesme ishte djali më i vogël  i familjes të përbërë  prej pesë vëllezër.

I pari ishte ushtarak me  Sadam Huseinin deri në ndërhyrjen amerikane në vitin 2003, i dyti punonte si taksist në Mosul, dy të tjerë janë të regjistruar me xhihad. Njëri prej të cilëve mund të kryejë atentate në Europë.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’