Sulmi në Kapitol në 2020-ën, Mike Pence kritika ndaj Trump: Historia do t'i kërkojë llogari për 6 janarin

Sulmi në Kapitol në 2020-ën, Mike Pence kritika ndaj Trump: Historia do t'i kërkojë llogari për 6 janarin

Donald Trump dhe Mike Pence

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka kritikuar shefin e tij të dikurshëm Donald Trump për keqbërje, duke thënë se historia do ta shpallë atë përgjegjës për sulmet e 6 janarit në Kapitol.

"Presidenti Trump e kishte gabim. Dhe fjalët e tij të pamatura rrezikuan familjen time dhe të gjithë në Kapitol atë ditë. Dhe unë e di se historia do ta mbajë Donald Trumpin përgjegjës”, tha Pence në darkën vjetore Gridiron, një ngjarje ku morën pjesë gazetarë dhe politikanë në Uashington.

Trump ka mohuar prej kohësh vlefshmërinë e zgjedhjeve të vitit 2020, të cilat i humbi me rreth 7 milionë vota, duke pretenduar se ka pasur mashtrime të shumta. Por ai nuk ka paraqitur asnjë provë për të vërtetuar pretendimet e tij. Pretendimet e tij u hodhën poshtë më tej nga prokurori i tij i përgjithshëm, William Barr.

Këto akuza motivuan një mori mbështetësish të Trump për të sulmuar Kapitolin më 6 janar 2021 në një përpjekje për të penguar ligjvënësit të kryenin detyrën e tyre të mandatuar me kushtetutë certifikimin e zgjedhjeve.

Pesë persona vdiqën si pasojë e dhunës së 6 janarit dhe vetë Kapitoli u dëmtua rëndë. Sulmi shënoi herën e parë që Kapitoli ishte ‘pushtuar’ që kur forcat britanike e dogjën atë gjatë Luftës së 1812.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve