Sulmi në një shkollë në Teksas, Papa Françesku: Më është thyer zemra, duhen kontrolle më të forta të armëve

Sulmi në një shkollë në Teksas, Papa Françesku: Më është thyer zemra, duhen kontrolle më të forta të armëve

Papa Françesku shprehu ngushëllimet e tij për tragjedinë e të shtënave në shkollën e Teksasit dhe dërgoi lutjet e tij për viktimat dhe familjet e tyre gjatë audiencës javore të mëngjesit të sotëm. 

“Zemra ime është thyer për të shtënat masive në shkollën fillore në Teksas”, tha ai.

Papa bëri thirrje gjithashtu për kontrolle më të forta të armëve, në mënyrë që tragjedi të tilla të mos ndodhin më kurrë.

Udhëheqësit e tjerë evropianë, përfshirë kryeministrat e Sllovakisë, Irlandës dhe Finlandës, po dërgojnë gjithashtu ngushëllimet e tyre sot.

 “Isha thellësisht i pikëlluar nga lajmet nga Teksasi, ku jetët e fëmijëve u morën në një tërbim vrastar,” tha kryeministri sllovak Eduard Heger.

Ndërkohë, kryeministri irlandez Micheal Martin i quajti të shtënat një tragjedi të tmerrshme dhe tronditëse dhe ofroi ngushëllimet e tij të përzemërta për familjet e viktimave.

 Edhe kryeministrja finlandeze Sanna Marin u dërgoi mendimet e saj familjeve të viktimave.

“Zemra ime është me të gjithë ata që humbën fëmijët dhe të dashurit e tyre gjatë të shtënave masive në një shkollë fillore në Teksas”, tha Marin.


Lajmi kryesor:

Teksas/ 21 të vdekur! Bilanci i ri tragjik nga sulmi me armë në shkollën fillore, 18-vjeçari qëlloi gjyshen e tij para se të vriste fëmijët


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Frika se Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë punonjësit, eksperti i IT: Ja si duhet të veprojnë ata që hyjnë te profesionet e rrezikuara

Frika se Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë punonjësit, eksperti i IT: Ja si duhet të veprojnë ata që hyjnë te profesionet e rrezikuara