Sulmi në Teksas, Zelensky dhe liderët botërorë mesazhe ngushëllimi për familjarët

Sulmi në Teksas, Zelensky dhe liderët botërorë mesazhe ngushëllimi për familjarët

Volodymyr Zelensky ka folur shpesh në tre muajt e fundit për tmerret e papara në Ukrainë pas pushtimit të Rusisë.

Por duke folur përmes lidhjes video në Forumin Ekonomik Botëror në Davos më herët sot, ai dënoi të shtënat në Teksas dhe ofroi ngushëllimet e tij për të prekurit.

Ndërkohë, ne kemi pasur reagime të mëtejshme nga liderët e tjerë botërorë:

Presidenti i Francës Emmanuel Macron e cilësoi të shtënat një "sulm frikacak"  duke thënë se ai ndante "tronditjen dhe pikëllimin e amerikanëve".

Justin Trudeau i Kanadasë tha se jeta e një komuniteti të tërë kishte ndryshuar përgjithmonë nga një "ngjarje e paimagjinueshme".

Jacinda Ardern, kryeministrja e Zelandës së Re e cila dëshmoi një të shtëna masive në dy xhami në Christchurch në 2019 tha se ajo i shikonte ngjarje të tilla jo si një politikane, por "si një nënë".


Lajmi kryesor:

Teksas/ 21 të vdekur! Bilanci i ri tragjik nga sulmi me armë në shkollën fillore, 18-vjeçari qëlloi gjyshen e tij para se të vriste fëmijët


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Kufizimet e energjisë/ Ministria e Ekonomisë në Kosovë-qytetarëve: Gjeni mënyra të tjera alternative për t’u ngrohur në dimër

Kufizimet e energjisë/ Ministria e Ekonomisë në Kosovë-qytetarëve: Gjeni mënyra të tjera alternative për t’u ngrohur në dimër