Sunak e shkarkoi/ Braverman i “shpall luftë” kryeministrit britanik

Sunak e shkarkoi/ Braverman i “shpall luftë” kryeministrit britanik

Suella Braverman

Ish ministrja e Brendshme britanike Suella Braverman duket se nuk e ka kaluar aq qetë shkarkimin nga detyra, për shkak të retorikës së saj raciste duke degraduar në gjuhë urrejtje ndaj emigrantëve.

Si një revoltë ndaj vendimit të kryeministrit britanik Rishi Sunak, për shkarkimin e saj, Braverman i ka drejtuar këtij të fundit një letër të hapur ku kritikat janë të ashpra.

Ndër të tjera, ajo shkruan se Sunak ka thyer një sërë premtimesh për migrimin, marrëveshjen e azilit në Ruandë, Brexit-in dhe barazinë gjinore.

Në letrën 3 faqe të gjatë, ajo thekson se  “dikush duhet të jetë i sinqertë.”

“Plani juaj nuk po funksionon, ne kemi pësuar humbje rekord zgjedhore, rivendosjet tuaja kanë dështuar dhe koha po na mbaron. Ju duhet të ndryshoni kursin urgjentisht”,- shkruan Braverman.

Po ashtu, Braverman, shprehet se Sunak wshtw "refuzuar" nga anëtarët e konservatorëve në verën e vitit 2022 dhe nuk kishte "asnjë aprovim" për të qenë kryeministër.

Braverman thekson se Sunak i shmangej zgjedhjeve të vështira për çështje të tilla si kriza e emigrantëve në Channel, pretendon Braverman, ndërsa vendos në dyshim vullnetin tij për të ndaluar varkat e emigrantëve.

K.M/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi