‘Sundonin’ tregun e kokainës në Manchester nëpërmjet qendrave telefonike, 50 vite burg për shqiptarët e arrestuar në Angli

‘Sundonin’ tregun e kokainës në Manchester nëpërmjet qendrave telefonike, 50 vite burg për shqiptarët e arrestuar në Angli

Hasmegaj, Hilaj, Hoxha, Niklai dhe Prençi

Anëtarët e një grupi kriminal shqiptar në Manchester të Anglisë, janë dënuar me 50 vite burg pasi policia zbuloi mënyrën sesi ata drejtonin trafikun e kokainës në qytet me anë të ngritjes së qendrave telefonike nga ku klientët porosinin lëndën narkotike dhe korrierët shqiptarë e shpërndanin.

Në prangat e policisë kanë rënë pesë anëtarët kryesorë të grupit që vepronte prej kohësh në Manchester dhe vlera e tregut të kokainës që kontrollonin e kalonte shifrën e 2 milionë paundëve.

Dënimet për secilin prej të arrestuarve:

Albi Hoxhaj, 25 vjeç, banues në Loëfield Road, Stockport, i cili punonte në qendrën e thirrjeve telfonike, u dënua me pesë vjet e 10 muaj burgim.

Klevis Prenci, 33 vjeç, me banim në Horëich, u burgos me katër vjet e dy muaj. Më herët ai ishte dënuar me tre vite burg sërish për konsum dhe trafik të lëndëve narkotike.  Prenci ishte përgjegjës për ndarjen e drogës në terren, mbledhjen e parave dhe furnizimin e korrierëve.

Altin Niklai, 37 vjeç, me banim në Horëich, u dënua me pesë vjet e gjashtë muaj burg. Ai ishte i përfshirë në stafin e qendrës së thirrjeve dhe kujdesej për strehimin e korrierëve të rinj.

Aurel Hila, 39 vjeç, nga Austin Street, Leigh, luante një rol më të vogël për bandën. Ai u largua nga Britania e Madhe së fundmi dhe u dënua në mungesë për pesë vite burg.

Në total dënimi total për anëtarët e bandës ishte 48 vite dhe dy muaj burg.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu