Supë krem brokoli nga zonja Albana

Supë krem brokoli

Përbërësit:

 • 1 brokoli
 • 1 qepë e vogël
 • 1 patate
 • 1 kungull jeshil
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj miell
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 vezë
 • 500 ml qumësht
 • Kripë, arrë moskat
 • Majdanoz

Përgatitja:

Kaurdisim qepën e grirë hollë me pak vaj ulliri, shtojmë pataten të prerë në kubikë dhe vijojmë me kaurdisjen duke shtuar dhe pak ujë. Më pas shtojmë kungullin dhe brokolin dhe e lëmë të ziejë. Ndërkohë në një tigan kaurdisim miellin me pak gjalpë. Sapo mielli ndryshon ngjyrë e shuajmë me qumështin e trazuar me një vezë. E lëmë kremin të lidhet, rregullojmë shijen me kripë dhe erëza dhe shtojmë perimet e fruluara. E përziejmë mirë supën dhe e servirim të ngrohtë spërkatur me majdanoz.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Gjermania legalizon kanabisin për të gjithë personat mbi 18-vjeç

Gjermania legalizon kanabisin për të gjithë personat mbi 18-vjeç