Supë me qepë të karamelizuar, djathë dhe bukë të thekur nga zonja Albana

Supë me qepë të karamelizuar

Përbërësit:

 • 500 gr qepë
 • 100 ml uthull
 • 1 lgj miell
 • 2 lgj gjalpë
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 1 litër buljon
 • 2 thelpinj hudhër
 • Djathë kaçkavall
 • Bukë të thekur
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Qepët i presim hollë në gjysmëhënë dhe i kaurdisim me pak gjalpë dhe vaj ulliri derisa të marrin ngjyrë kafe. Më pas shtojmë miellin duke e trazuar që mos të ngjitet. I shuajmë qepët me uthull molle dhe pasi uthulla të avullojë shtojmë rreth 1 litër buljon mishi ose perimesh. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe e kthejmë supën në krem. E vendosim më pas në një tavë, e spërkasim me bukë të thekur dhe djathë kaçkavall dhe e vendosim në furrë për pak minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri