Superjahti më i madh me vela në botë, 'Black Pearl' ankorohet në Portin e Durrësit (FOTO)

Superjahti më i madh me vela në botë, 'Black Pearl' ankorohet në Portin e Durrësit (FOTO)

Jahti 'Perla e Zezë', në Portin e Durrësit

DURRËS- Njihuni me vizitoren e radhës ne Portin e Durrësit. Një ndër superjahtet më të mëdha me vela në botë, ‘Perla e Zezë’ 106 metra i madh është ankoruar në Portin e Durrësit në kalatën 5 të Terminalit Perëndimor.

Sipas mediave, superjahti mbërriti të hënën për të rimbushur stoqet dhe do të nisej të martën sipas një zëdhënësi të Portland Port.

Black Pearl u ndërtua në vitin 2017 nga oborri holandez Oceanco, duke pretenduar për titullin e jahtit me vela më të madhe në botë kundër Nobiskrug Sailing Yacht A prej 143 metrash. Pavarësisht madhësisë së saj më të madhe, disa ekspertë e konsiderojnë këtë të fundit më tepër një jaht motorik me vela sesa një anije me vela.

I projektuar nga Nuvolari Lenard dhe Ken Freivokh, me arkitekturë detare nga Dyksra, i cili kishte punuar më parë në Falcon Maltez 88 metra, Perla e Zezë krenohet me një strukturë të ngjashme me tre direkë rrotullues.

Si rezultat i një bashkëpunimi shumë të dobishëm, ekipi i Dykstra ishte në gjendje të rafinonte dhe avanconte më tej sistemin DynaRig që ata projektuan, të nxitur nga pronari për të shtyrë kufijtë e teknologjisë përtej asaj që kishte arritur tashmë Malte Falcon.

Një pishinë spa pas kuvertës kryesore dhe një vaskë e madhe e nxehtë prapa kuvertës së sipërme janë ndër karakteristikat kryesore në 106 metra. Dy tenderë janë vendosur më tej në harkun e jahtit me mbulesa të vendosura sipër tyre. Pas jahtit është një platformë e palosshme që ka të ngjarë të çon në një klub plazhi.

Ndërkohë, korniza dhe faqosja e brendshme e Black Pearl u krijua fillimisht nga Ken Freivokh përpara se të rafinohej nga pronari, duke punuar ngushtë me stilistin Gerard Villatte.

Me një byk prej çeliku dhe një superstrukturë alumini, Black Pearl krenohet me 6 kabina për gjithsej 12 vizitorë me 2700 GT vëllim të brendshëm.

Nga ana teknike, jahti do të fuqizohet nga dy motorë Caterpillar duke i dhënë asaj një shpejtësi maksimale prej 20 nyjesh. Përveç kësaj, ajo përdor burime alternative të energjisë dhe velat e saj prodhojnë energji falë paneleve diellore të ndërtuara brenda pëlhurës.

Që nga fillimi i vitit 2019, The Black Pearl ka mbledhur çmime dizajni, duke marrë 'Jahtin më të mirë lundrues prej 60 metrash e lart' në Ëorld Superyacht Aëards dhe duke fituar nderimet kryesore në Boat International Design & Innovation Aëards në 'Arkitektura më e mirë detare për lundrim Jahte'.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto