Takimi i ministres së Jashtme me Varhelyi: Ramë dakord që konferenca e parë ndërqeveritare duhet të merret në qershor

Takimi i ministres së Jashtme me Varhelyi: Ramë dakord që konferenca e parë ndërqeveritare duhet të merret në qershor

Olta Xhaçka dhe Oliver Varhelyi

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në KE, Oliver Varhelyi. 

Gjatë takimit, Ministrja Xhaçka theksoi se mosmbajtja e Konferencës së parë Ndërqeveritare në qeshor do të ndikonte negativisht në besueshmërinë e BE-së dhe situatën në Ballkanin Perëndimor. 

“Takim i frytshëm me Komisionerin për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në KE , Oliver Varhelyi në margjinat e takimit të Këshillit të Punëve Jashtme me Ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor. U dakordësuam që vendimi për konferencën e parë ndërqeveritare duhet të merret në qershor. Nënvizova bindjen e Shqipërisë se dështimi për të mbajtur konferencën e parë këtë qeshor do të ndikojë negativisht në besueshmërinë e BE-së dhe situatën në Ballkanin Perëndimor”, u shpreh ministrja Xhaçka pas takimit. 

Ministrja Xhaçka ndodhet në Bruksel, ku mori pjesë në drekën e punës me Ministrat e Jashtëm të BE-së dhe Balkanit Perëndimor.


Lajmi kryesor:

Ministrat e BE diskutojnë për Ballkanin Perëndimor! Gjermania e prerë: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut


Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:06
Ministrja e Jashtme takon homologun italian: Jemi në pritje të mbledhjes së grupit për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore

Gjatë qëndrimin në Bruksel, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka zhvilluar sot një takim me homologun italian Luigi Di Maio. Xhaçka ka publikuar një foto në rrjetet sociale, ku shkruan se ndihet mirënjohëse ndaj vendit fqinj për integrimin e Shqipërisë në BE. Ministrja tha se janë të pritje të mbledhjes së parë të grupit të përbashkët të punës për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore.

‘Fillimi i ditës në Bruksel me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio. Mundësi e mirë për agjendën tonë intensive dypalëshe dhe bashkëpunimin e shkëlqyer. Si gjithmonë e inkurajuar nga miqësia e Italisë dhe mbështetja e vendosur për integrimin e Shqipërisë në BE.  Në pritje të mbledhjes së parë të grupit të përbashkët të punës për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore.’- shkruan Xhaçka.

Start of the day in Brussels with FM ???????? @luigidimaio .Good opportunity to catch up on our intensive bilateral agenda & excellent cooperation.Encouraged by ????????‘s friendship & staunch support for ????????‘s integration. Looking fwd to first working group mtg on social security agreement. pic.twitter.com/IOqehHCX3V

— Olta Xhaçka???????? (@xhacka_olta) May 16, 2022
A.M./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit