Talebanët i nxjerrin sytë se donte të punonte, rrëfimi tronditës i 33-vjeçares: Qentë do ushqehen nga mishi i grave në Afganistan

Një nënë e torturuar nga talebanët dhe e lënë e verbër kur ishte dy muajshe shtatzënë ka thënë se ka frikë për të ardhmen e grave pasi grupi militant do t’i ushqejë qentë me mishin e tyre. Khatera, 33 vjeç, duke folur nga Delhi, tha se sytë e saj i janë nxjerrë në një sulm që ishte komplotuar nga babai i saj, një ish -luftëtar taleban.

Gjëja e fundit që pa 33-vjeçarja Khatera ishin tre burrat në një motor të cilët e sulmuan atë menjëherë pasi ajo la punën e saj në një stacion policie në provincën qendrore Ghazni të Afganistanit, duke e qëlluar atë dhe duke e goditur me thikë në sy.

Duke u zgjuar në spital, gjithçka ishte errësirë.

“I pyeta mjekët, pse nuk shoh asgjë? Më thanë që sytë e mi janë akoma të fashuar për shkak të plagëve. Por në atë moment, e dija që sytë e mi ishin hequr nga unë, "tha ajo.

Për Khatera, sulmi shkaktoi jo vetëm humbjen e shikimit të saj, por humbjen e një ëndrre që ajo kishte luftuar për të arritur - të kishte një karrierë të pavarur. Ajo iu bashkua policisë Ghazni si oficer në degën e saj të krimit disa muaj më parë.

“Do të doja të kisha shërbyer në polici të paktën një vit. Nëse kjo do të më kishte ndodhur mua pas kësaj, do të kishte qenë më pak e dhimbshme. Ndodhi shumë shpejt ... Unë fillova të punoj dhe të jetoj ëndrrën time për tre muaj, "tha ajo për Reuters.

Ajo tregoi se kur po kthehej nga puna në shtëpi, u gjend e rrethuar nga tre luftëtarë talebanë të cilët, pasi kontrolluan ID -në e saj, filluan ta qëllonin.

“Talebanët fillimisht na torturojnë ne (gratë) dhe pastaj i hedhin trupat tanë duke treguar se ky është një shembull ndëshkimi”, tha Khatera, e cila gjithashtu pësoi plagë të thella me thikë.

“Ndonjëherë qentë ushqeheshin nga trupi jonë. Unë kam qenë me fat që i mbijetova. Duhet jetuar në Afganistan nën talebanët për të kuptuar se çfarë ferri ka ndodhur mbi gratë, fëmijët dhe pakicat atje. Në sytë e talebanëve, gratë nuk janë të gjalla, që marrin frymë, por vetëm pak mish për t’u rrahur,” shtoi ajo.

Khatera tani po jeton në Delhi me vogëlushin dhe burrin e saj dhe shqetësohet se çfarë parashikon e ardhmja për gratë në Afganistan, tani që talebanët kanë marrë përsëri kontrollin.

Talebanët kanë thënë se do të respektojnë të drejtat e grave sipas ligjit të Sheriatit, por shumë gra të arsimuara thonë se kanë dyshime. 


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Talebanët harrojnë thirrjet për paqe, vrasin 2 persona në Jalalabad, godasin njerëzit me kamxhik! SHBA: S'mund të sigurojmë kalim të sigurt në aeroport


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Talebanët kanë vrarë 100 ish-anëtarë të forcave të sigurisë, SHBA thirrje: Ndaloni ekzekutimet