Tavë dheu me mish viçi dhe gjizë nga zonja Albana

Tavë dheu me mish viçi dhe gjizë

Përbërësit:

 • 400 gr mish viçi
 • 1 qepë
 • 1 lgj gjalpë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 lgj salcë domate
 • 400 gr gjizë
 • 40 gr miell misri
 • Nenexhik
 • Piper i kuq
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Mishin e viçit e presim në copa të vogla dhe e ziejmë me pak kripë. Qepën e grirë imët e kaurdisim me pak gjalpë dhe vaj ulliri. Më pas shtojmë copëzat e mishit, salcën e domates, gjizën dhe erëzat. I lëmë të marrin pak valë dhe në fund shtojmë miellin e misrit. E lemë për 5 minuta dhe më pas e kalojmë gatimin në një tavë dheu të cilën e kemi nxehur më parë në furrë. E lëmë tavën e dheut në furrë aq minuta sa sipërfaqja të ketë marrë ngjyrë të artë dhe të ketë dalë yndyra sipër.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vdekja e ish-Presidentit Napolitano, Veliaj mesazh në Librin e Ngushëllimeve: Mik dhe mbështetës i përhershëm i integrimit të Shqipërisë në BE

Vdekja e ish-Presidentit Napolitano, Veliaj mesazh në Librin e Ngushëllimeve: Mik dhe mbështetës i përhershëm i integrimit të Shqipërisë në BE