Tavë me domate jeshile dhe krem kosi nga zonja Albana

Tavë me domate jeshile dhe krem kosi

Përbërësit:

  • 1 kg domate jeshile
  • 2-3 lgj vaj ulliri
  • 2 qepë
  • 2 speca jeshile
  • 400 gr ajkë kosi
  • 100 ml pana
  • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:

Presim domatet jeshile në kubikë mesatare dhe i vendosim të zbuten në ujë të nxehtë. Ndërkohë kaurdisim qepët të prera në kubikë me pak vaj ulliri, më pas shtojmë specat dhe vazhdojmë kaurdisjen për pak minuta. E largojmë tenxheren nga zjarri, shtojmë domatet jeshile, kripë, piper të zi dhe piper të kuq pluhur. I trazojmë që shijet të unifikohen dhe në fund shtojmë ajkën e kosit dhe panën. E kalojmë gatimin në një tavë dheu dhe e vendosim në furrë në temperaturën 250 gradë derisa sipërfaqja të marrë ngjyrë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë