Tavë me mish dhe kritharaqe të skuqura nga zonja Albana

Tavë me mish dhe kritharaqe të skuqura

Përbërësit:

 • 1 kg mish viçi
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 5 thelpinj hudhër
 • 2 speca të kuq
 • 4 speca jeshil
 • 5 domate qershi
 • 1 pako makarona elbore
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim mishin në fileto të holla dhe e skuqim lehtë nga të gjitha anët në një tigan. E vendosim mishin në një tavë dhe në yndyrën e tiganit kaurdisim qepën e grirë hollë dhe hudhrat e prera imët. Pasi qepa të jetë zbutur shtojmë specat e kuq të prera në shirita dhe makaronat elbore. Vazhdojmë skuqjen dhe më pas shtojmë ujë të ngrohtë. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper. E kalojmë gatimin në tavën me mish dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta. Ndërkohë specat jeshil i skuqim dhe i vendosim bashkë me domatet sipër pjatancës së servirjes.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Apeli i la pa vulë/ Kreshnik Çollaku braktis Bashën: Për ata që dje isha “hero” sot jam tradhëtar! Do bëj publik propozimin tim

Apeli i la pa vulë/ Kreshnik Çollaku braktis Bashën: Për ata që dje isha “hero” sot jam tradhëtar! Do bëj publik propozimin tim