Tavë me oriz dhe patate nga zonja Albana

Tavë me oriz dhe patate

Përbërësit:

 • 4 patate mesatare
 • 2 fç oriz
 • 4 vezë
 • 1 qepë e thatë
 • 4 qepë të njoma
 • 1 fç ujë
 • 2 fç qumësht
 • 2 lgj vaj
 • 2 lgj gjalpë
 • 1/2 tufë majdanoz
 • 1/2 tufë koper
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Kaurdisim në një tigan me gjalpë dhe vaj ulliri qepën e thatë dhe qepën e njomë të grirë imët. Shtojmë pak kripë dhe piper dhe pasi qepët të zbuten mirë shtojmë majdanoz dhe koper të grirë hollë. Patatet i presim në feta të holla rrumbullake dhe i vendosim në një tavë ku shtojmë orizin dhe qepët e gatuara. I trazojmë mirë të gjithë përbërësit e vendosur në tavë duke rregulluar shijen me kripë dhe piper. Vendosim qumështin në zjarr të ngrohet së bashku me një gotë ujë dhe e lemë derisa qumështi të kalojë në vlim. Rrahim ndërkohë vezët duke shtuar dhe pak qumësht të nxehtë gradualisht. E shtojmë qumështin në tavë në dhe në fund hedhim vezët e rrahura. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 30-35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg