Tavë me patëllxhanë role, shije speciale nga zonja Albana

Tavë me patëllxhanë role

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë
 • Vaj me erëza për marinimin e patëllxhanëve

Për kimën:

 • 300 gr mish i grirë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 qepë
 • 1 kokë hudhër
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 lgj salcë e koncentruar
 • 2 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Për salcën:

 • 200 ml salcë domate
 • 1 lç piper i kuq
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim në feta patëllxhanët. I lyejmë me erëzat dhe vajin duke i lënë të marinohen. Ndërkohë përgatisim kimën duke kaurdisur qepën e grirë imët, mishin e grirë dhe specat e prera hollë. Shtojmë në fund majdanozin dhe erëzat dhe mbushim patëllxhanët. I bëjme role dhe i vendosim në tavë. Sipër shtojmë salcën e domates me erëzat dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Devoll, Flet gjyshi i 13 vjeçares së ngacmuar seksualisht nga 64 vjeçari: E joshte me patatina! E kemi ditur por e mbanim të fshehur

Devoll, Flet gjyshi i 13 vjeçares së ngacmuar seksualisht nga 64 vjeçari: E joshte me patatina! E kemi ditur por e mbanim të fshehur