Tavë verore me speca, patëllxhanë dhe domate të mbushura nga zonja Albana

Perime verore të mbushura me oriz pa mish

Përbërësit:

 • 3 speca për mbushje
 • 2 domate të mëdha
 • 1 patëllxhan
 • 1 qepë e grirë
 • 3 qepë të njoma
 • 1 domate në kubikë
 • 1 thelpi hudhër
 • 200 gr oriz
 • 200 ml ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper, nenexhik
 • Majdanoz, koper

Për salcën:

 • 1 lgj salcë koncentrat
 • 200 ml uje
 • 1-2 patate
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë perimet për t’i bërë gati për mbushjen. Pjesën e brendshme të domateve e grijmë në rende dhe së bashku me tulin e patëllxhanëve e kalojmë në një blender duke e kthyer në salcë. Kaurdisim qepët e grira imët, shtojmë salcën me domate dhe patëllxhanë, hudhrën dhe orizin. I kaurdisim për pak minuta dhe më pas shtojmë pak ujë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe bimë aromatike. Me masën e përgatitur mbushim specat, domatet, patëllxhanin dhe i vendosim në një tavë. Hollojmë një lugë salcë të koncentruar me një gotë ujë, shtojmë kripë dhe piper të zi dhe e hedhim në tavën me perime të mbushura. Në qendër vendosim dhe një patate të prerë. E vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 180 gradë Celsius.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarr pranë varrezave të dëshmorëve në Fier, zona mbulohet nga tymi, u rrezikua edhe një banesë

Zjarr pranë varrezave të dëshmorëve në Fier, zona mbulohet nga tymi, u rrezikua edhe një banesë