Të ardhurat dhe shpenzimet, raportit i 'Financave': U mblodhën 84.5 mld lekë me shumë se 1 vit më parë, plani i investimeve realizim rreth 95%

Të ardhurat dhe shpenzimet, raportit i 'Financave': U mblodhën 84.5 mld lekë me shumë se 1 vit më parë, plani i investimeve realizim rreth 95%

Shqipëria ka pasur një rritje më 20 % të të ardhurave totale gjatë 2021 krahasuar me një vit më parë. Në raportin paraprak të të ardhurave dhe shpenzimeve gjatë 2021, të ardhurat totale për 2021 janë  510 mld lekë ose 84.5 mld lekë më shumë se 2020. Ndërsa shpenzimet e përgjithshme publike për 2021 kapën shifrën e rreth 596.2 miliardë lekë ose 11.1 % më shumë se 2020.

Në raportin paraprak theksohet se të ardhurat e arkëtuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe Drejtoria e Përgjithshme e Doganave (përfshirë edhe Kontributet e mbledhura nga DPT), u vlerësuan në masën 444.3 miliardë lekë, 71.2 miliardë ose 19.1% më shumë se 2020 ose 6.2% më shumë se plani 12 mujor për vitin 2021.

Të ardhurat doganore (të ardhurat nga TVSH në import, akciza, taksa doganore dhe renta minerare) u realizuan në vlerën 192.8 miliardë lekë, 39.4 miliardë lekë ose 25.7% më shumë se 2020, si dhe 23.8 miliardë lekë ose 14.1% më shumë se plani i të ardhurave doganore për 12 mujorin e vitit 2021. Ndërsa të ardhurat tatimore (të ardhurat nga TVSH neto në vend, tatimi mbi fitimin, tatimi mbi të ardhurat personale, taksat nacionale dhe kontributet e mbledhura nga DPT), për 2021 u realizuan në masën 251.5 miliardë lekë, 31.8 miliardë ose 14.5% më shumë se 2020, si dhe 2.3 miliardë lekë, ose 0.9% më shumë se plani i 12-mujorit 2021.

Kjo është cilësuar një lajm pozitiv nga ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj ku shkruan se "Të ardhurat totale për vitin 2021 u realizuan në masën 510 mld lekë ose 101% e planit vjetor. Krahasuar me një vit më parë të ardhurat u rritën me 84.5 mld lekë ose me 20%, ndërsa krahasuar me vitin 2019 u rritën me 50 mld lekë ose me 11 %".

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Shoku i qelisë së Saimir Zefit në ‘Pa Gjurmë’: Policët grek na rrahin dhe na grabisin pastaj shtëpitë

Shoku i qelisë së Saimir Zefit në ‘Pa Gjurmë’: Policët grek na rrahin dhe na grabisin pastaj shtëpitë