Të gatuajmë me zonjën Vjollca/ Fileto pule me perime të marinuara në furrë dhe Lulelakër me perime e vezë

Fileto pule me perime të marinuara në furrë

Përbërësit:

500 gr fileto pule

400 gr brokoli

1 qepë e kuqe

1 spec i kuq

1 kungull i njomë

12 domate qershi

Majdanoz

 

Marinimi

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle uthull e bardhë

70 ml verë e bardhë

1/2 lugë çaji piper I kuq

1 lugë çaji mjaltë

1/2 lugë çaji kripë

Piper i zi

Koriandër pluhur

1 thelpi hudhër (në rende)

1.5 cm xhinxher (në rende)

Përgatitja:

Lajmë fileton e pulës dhe e presim atë në kubikë sa një kafshatë me brinjë 2-3 cm. Në një tas shtojmë përbërësit vaj, uthull, piper I kuq, mjaltë, kripë, piper të zi, Koriandër pluhur, 1 thepi hudhër të grirë imët dhe xhixnxherin gjithashtu të prerë imët në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë tasin mënjëanë.

Shpëlajmë brokolin dhe e ndajmë atë në lule (boçe), qepën, e presim në kubikë të vegjël, specin e kuq, që po ashtu e presim në copa me brinjë 2-3 cm si mishin. Presim kungullin në dysh dhe më pas në feta. Të gjitha perimet e prera i vendosim në një task u shtojmë dhe domatet (të paprera). Shtojmë tasin me përbërësit e marinimit te perimet dhe I përziejmë.

Shtojmë në tasin e perimeve të marinuar dhe fileton në kubikë dhe vazhdojmë përzierjen. Të gjithë masën e perimeve me mishin e pulës e shtojmë në një tavë dhe e vendosim në 170 gradë Celsius për 30 minuta.

Lulelakër me perime dhe vezë

Përbërësit:

400 gr lulelakër

1/2 lëng limoni

1 lugë gjelle vaj

1 lugë gjelle gjalp

1 qepë e vogël

2 thelpinj hudhra

1 spec i kuq

4-5 kokrra vezë

Kripë dhe piper i zi

1 filxhan çaji qumësht (120 ml)

80 gr djathë cheddar

1 lugë gjelle miell

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere ziejmë ujin dhe lëngun e limonit dhe ziejmë lulelakrën për 6-7 minuta. Pasi të ziejë e kullojmë. Në një tigan të thellë shkrijmë gjalpin, vajin dhe kaurdisim qepën për 2-3 minuta, shtojmë hudhrat e copëtuara, specin e kuq dhe I përziejmë së bashku me qepën për 2 minuta.

Shtojmë më pas lulelakrën dhe e përziejmë së bashku me qepën, hudhrën dhe specin për 3-4 minuta. Në një tas rrahim vezët, kripën, piperin e zi, qumështin, 1 lugë gjelle miell, djathin e grirë në rende, e përziejmë mirë dhe e shtojmë masën në tigan mbi perimet. Në fund shtojmë majdanozin e girë imët. Më pas mbulojmë tiganin me kapak dhe e lëmë lulelakrën me vezë të piqet derisa të arrijë kosistencën e një omlete.

E kthejmë me ndihmën e një pjate për ta skuqur më mirë dhe më pas e shërbejmë të lehtë.

 

D.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Calja në vendin e katërt në botë në peshëngritje, Rama: Vetëm 1 kg larg medaljes olimpike, kjo është një arritje dinjitoze për Shqipërinë