Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Lazanjë me krepa e spinaq dhe Supë krem domate

Receta e parë: Lazanjë me krepa dhe spinaq

Përbërësit:

-Krepat

250 g. miell

3 vezë

500 ml. qumësht

30 g. gjalpë

-Mbushja

1lgj gjalpë

50 g. Pançetë

1qepë mesatare

600g. spinaq

-Beshamel

25 g. gjalpë

25 g. miell

30 ml. qumësht

Kripë plus piper arrëmoskat

100g. djathë Mozzarela

2l pure domate

Përgatitja:

-Në një tas vendosim miellin plus vezë plus qumësht plus kripë plus 1 lgj gjalpë të tretur i trazojmë me tel vetëm deri sa të formohet një krem homogjen.

-Lyejmë një tigan me pak gjalp dhe shtojmë 1 garuzhde krem e hapim në të gjithë tiganin dhe e pjekim për 3 minuta nga secila enë. Kështu vazhdojmë deri sa të mbarojë brumi.

-Në një tigan shkrijmë gjalpë plus pançetë plus qepë të grirë hollë i kavardisim së bashku në fund shtojmë spinaqin dhe e lëmë deri sa spinaqi ul volumin e tij.

-Përgatisim beshamelin, shkrijmë gjalpin plus miell e trazojmë e kavardisim për 2-3 minuta, shtojmë qumështin e ngrohtë dhe e trazojmë vazhdimisht plus kripë plus piper arrëmoskat, e largojmë.

-Në një tepsi shtojmë letër pjekje.

Vendosim një krep. Shpërndajmë mbi të 1 l mbushje me spinaq dhe e spërkatim me djathë mozzarella plus 1 lgj beshamel. Kështu vazhdojmë me të gjitha shtresat në fund lyejmë sipërfaqen me pak pure domate e spërkasim me djathë dhe e vendosim në furrë e parangrohur në temp. 180°C për 15 min.

Receta e dytë: Supë krem domate

Përbërësit:

1kg domate

1qepë

2 patate

 borzilok

100ml. krem pana

Vaj ulliri

Kripë + piper i zi

40g. permixhan plus 1 l sheqer

-Vendosim domatet në ujë të valuar dhe qërojmë lëkurën e tyre

-Presim domatet në kubik të vogël

-Në një tenxhere kavardisim qepë të grirë hollë plus patate në kubik të vegjël

- I kavardisim së bashku duke shtuar në pas 1 thelpi hudhër plus domatet në kubik plus 1l sheqer, e lëmë domaten të zjejë 10 minuta duke future në mes dhe ujë ose lëng perimesh.  E lëmë të ziejë dhe 5 minuta. Largojmë tenxheren nga zjarri dhe e largojmë atë me blender duke e kthyer atë në pure. Shtojmë kremin plus erzet rregullojmë supën me kripë

-Ndërkohë kemi vendosur në furrë 200°C për 10 min, 2-3 feta bukë të prerë në kubike dhe të lyera me vaj ulliri.

-Në fund shërbejmë supën duke futur kubikë buke të thekur dhe i spërkasim ato me permixhan të grirë.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

OKB i quajti ‘Beograd dhe Prishtinë’, Rama: Pse nuk është Kosovë-Serbi? Jepni sqarime menjëherë

OKB i quajti ‘Beograd dhe Prishtinë’, Rama: Pse nuk është Kosovë-Serbi? Jepni sqarime menjëherë