Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Patate furre me finok dhe Qofte me patëllxhanë dhe salcë domate

Patate furre me finok

Përbërësit:

1 kg patate

2 qepë

2 finok

600 gr qumësht

400 ml pana gatimi

1 degë rozmarinë

Dafinë

Arrëmoskat

4 thelpinj hudhra

50 gr parmixhano

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe i presim në feta të holla. Qepën e qërojmë dhe e presim në fije si për sallatë.

Po ashtu edhe finokun. (bishtat jeshilë i ruajmë mënjëanë dhe e presim në fije si për sallatë. Qepën dhe finokun i kavadisim. Të gjithë perimet e mësipërme i vendosim në një tas dhe i trazojmë së bashku nëse nuk kavardisim qepën dhe i shtojmë në një tepsi duke i ngjeshur me dorë.

Në një tigan vendosim qumështin plus kremin pana+kripë+rozmarinë dhe dafinë të lidhura bashkë plus arrëmoskat plus hudhra të shtypura dhe i trazojmë bashkë me ½ e djathit parmixhano duke i trazuar mirë që të shkrijë djathi. Largojmë rozmarinën dhe dafinën dhe këtë masë e hedhim në tavën ku kemi patatet me finok dhe qepë.

E mbulojmë tavën me letër alumini dhe e vendosim atë në furrën e parangrohur në temp. 190-200 gradë Celsius për 30 minuta. Pastrojmë gjethet e finokut dhe I lemë mënjëanë për dekor. Pas 30 minutash largojmë letrën e aluminit dhe skërkasim mbi të me parmixhanon e mbetur derisa të shkrijë djathi dhe të marrë sipërfaqja ngjyrë të artë. Nxjerrim tavën nga furra dhe e skëkasim me gjethen e finokut, duke e shërbyer të ngrohtë.

Qofte me patëllxhanë dhe salcë domate

Përbërësit:

500 gr patëllxhanë

80 gr parmixhanë

3 lugë gjelle pure domate

1/2 lugë kafe borzilok i thatë

1 vezë

60 gr bukë bajate

Kripë plus piper i zi

50 gr galetë e grirë

100 gr mozzarella

100 gr galetë e grirë për pudrosje

Përgatitja:

 Lajmë, pastrojmë dhe presim në kubikë të vegjël me brinjë 0.5 cm patëllxhanët. Në një tigan me dy lugë gjelle vaj kavardisim patëllxhanët derisa të ulin volumin dhe të zbuten. I largojmë dhe i vendosim  në një tas.

Shtojmë në tasin me patëllxhanë 50 gr parmixhano të grirë hollë plas tre lugë gjelle pure domate, ½ lugë çaji borzilok të thatë, 1 kokërr vezë, 60 gr bukë bajte (të ftohtë) kripë dhe peper i zi, 50 gr galetë të grirë. I përziejmë mirë përbërësit në një tas dhe presim djathin mozzarella në kubikë me brinjë 1 cm.

Formojmë qofte nga masa e përgatitur me patëllxhanë. E bëjmë brumin me pëllëmbë petë dhe vendosim 1 kubik me mozzarella dhe e mbështjellim duke i dhënë formë të rrumbullakët. Kështu veprojmë me të gjitha qoftet.

I kalojmë qoftet në një tas me galetë të grirë dhe më pas i shkuqim në vaj derisa të marrin ngjyrë të artë.

Në një tigan me vaj ulliri, e ngrohim pak vajin dhe shtojmë 200 ml salcë domate, ½ lugë kafe me borzilok dhe i shërbëjmë qoftet të ngrohta.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

PD e Berishës për kryebashkiakun e Devollit: Merr kandidatë të pavarur dhe i fut në garë për 14 majit! Falsifikon firmat për të dobësuar opozitën

PD e Berishës për kryebashkiakun e Devollit: Merr kandidatë të pavarur dhe i fut në garë për 14 majit! Falsifikon firmat për të dobësuar opozitën