Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Qefull me limon e salcë domate dhe Makarona me pançetë dhe kungull

Receta e parë: Qefull me limon dhe salcë domate

Përbërësit:

2 Qefull rreth 1.5 kg

Vaj ulliri

1 qepë e kuqe

4 thelpi hudhër

600g. domate (të freskëta)

2 gjethe dafine

2 limonë

Kripë plus piper i zi

Miell për pudrosjen e peshkut

2lgj majdanoz i grirë

½ gotë verë të bardhë

1568974199_peshku.JPG

Përgatitja:

-Pastrojmë peshkun e thajmë mire atë dhe e presim në copa.

-Në një tigan ngrohim vaj ulliri dhe kavardisim qepën e prerë imët për 5 minuta plus hudhrat në copëza.

-Domatet të qëruara nga lëkura të grira në grirësen e qepës duke e kthyer në pure. Shtojmë lëkurën e domates në tiganin me qepë dhe e lemë të zjejë atë për 10 minuta. Rregullojmë shijen me kripë plus piper i zi.

-Largojmë salcën dhe e shtojmë atë në një tavë me përmasa 30x2l vendosim copat e peshkut mbi salcën e domates dhe në çdo anë të peshkut  ku kemi bërë prerjen vendosim feta limoni. Shtojmë në fund ½ gotë verë dhe e vendosim tavën në furrë në temp. 200°C për 20 minuta.

Receta e dytë: Makarona me pançetë dhe kungull

Përbërësit:

400g. makarona

100g. pançetë

250g. kunguj të njomë

200ml panë

50g. parmixhan

Vaj ulliri + 1 thelpi hudhër

Kripë plus piper i zi

Përgatitja:

-Vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm të valojë

-Zjejmë makaronat për 9 minuta

-Ndërkohë vendosim një tigan në zjarr dhe e kavardisim pançetën pa yndyrë derisa të bëhet krokante (e largojmë nga tigani)

-Shtojmë 1lgj vaj plus 1 thelpi hudhër, shtojë kunguj të prerë në shirita. I trazojmë për 5 minuta. Largojmë hudhrën.

-Shtojmë panën plus makaronat e zjera plus 1 garuzhde ujë nga tjerja e makaronave, i përzjejmë për 1-2 minuta shtojmë pançetën dhe ib shërbejmë të ngrohta.

1568974220_makarona.JPG

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore